W sobotę, 18 stycznia, odbędzie się w Brzesku Gala Korony Gór Polski. To całodniowe wydarzenie rozpocznie się już o godzinie 8.00 rano, a swoim zasięgiem obejmie całe miasto i okoliczne miejscowości. Kulminacja nastąpi o godzinie 17.00 w sali widowiskowej RCK-B.
Gala odbywać się będzie w ramach LXXI Międzywyprawowego Posiedzenia Loży Zdobywców KGP. Jej głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Łaziorki, wspierane między innymi przez Urząd Miejski w Brzesku, Miejski Ośrodek Kultury oraz Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną. Do Klubu Zdobywców Korony Gór Polski dołączy około 200 osób, w tym aż 100 mieszkańców powiatu brzeskiego.
Wydarzenie jest ogólnie dostępne. Już o 8.00 rano czynne będzie biuro Gali, gdzie między innymi będzie można zapisać się na jedną z przygotowanych przez organizatorów wycieczek do najciekawszych miejsc gminy. Warianty są dwa. Jeden z nich to spacer po mieście. Drugi to wyjazd autokarem, którym wycieczkowicze dotrą kolejno na Bocheniec, w okolice Browaru Okocim i do Szczepanowa. Dla obu wariantów przygotowano dwie tury – pierwsza o godzinie 10.00, druga o 13.00 (szczegóły na plakacie). W samym budynku RCK-B, który będzie główną bazą całego wydarzenia, o godzinie 12.00 uruchomione zostaną stoiska promocyjne, turystyczne i gastronomiczne.
Gala Korony Gór Polski rozpocznie się o godzinie 17.00. Wtedy to wręczone zostaną certyfikaty potwierdzające przyjęcie w poczet członków Loży KGP. Organizatorzy zadbali również o oprawę muzyczną. Gośćmi wieczoru będą muzycy tworzący popularną w świecie turystów grupę Szumiłąka. Wybór tego zespołu nie jest przypadkowy. Formacja znana jest z tego, że każdy jej koncert zamienia się w spontaniczne wspólne śpiewanie i biesiadowanie z publicznością. Całe wydarzenie jest okazją, aby przekonać się, że warto dołączyć do licznej grupy zdobywców gór i zasilić na przykład szeregi Stowarzyszenia Łaziorki.
***
Korona Gór Polski ustanowiona została w 1997 roku, a tworzy ją 28 najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich naszego kraju. Z wieży widokowej na Bocheńcu można dostrzec zaledwie trzy – Babią Górę, Radziejową i Mogielicę. Jednak chcąc trafić do Loży Zdobywców KGP, trzeba na każdym z tych szczytów postawić nogę i otrzymać potwierdzenie. Innej możliwości nie ma. Cały dystans do pokonania wymaga ponad 30-kilometrowego marszu. Do klubu należy około 170 tysięcy miłośników górskich wypraw. Miano Zdobywcy posiada blisko 8 tysięcy osób – każda z nich może pochwalić się kompletnie uzupełnioną książeczką KGP. W tej książeczce każdemu szczytowi poświęcona jest osobna strona. Zdobycie szczytu potwierdza wykonana na nim fotografia oraz pieczęć schroniska lub innej placówki (firmy) mającej siedzibę w miejscowości najbliżej położonej. Potwierdzeniem może być także pieczęć i podpis uprawnionego członka Loży Zdobywców spotkanego na szlaku.