W sali audytoryjnej Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego odbyła się uroczystość wręczenia nagród w konkursie plastycznym „Zmień narrację, wybierz mediacje” zorganizowanego wspólnie przez Sąd Rejonowy w Brzesku, Urząd Miejski w Brzesku oraz Miejski Ośrodek Kultury. Gala stanowiła preludium do dwóch realizowanych przez brzeski sąd projektów, których inauguracja została zaplanowana na przełom grudnia i stycznia.
Pomysł zorganizowania konkursu zrodził się dwa miesiące temu, a asumptem był obchodzony 17 października Międzynarodowy Dzień Mediacji. Pierwsza edycja miała niejako charakter pilotażowy, a do udziału zostały zaproszone dzieci i młodzież uczęszczające na zajęcia plastyczne prowadzone w Miejskim Ośrodku Kultury przez Katarzynę Kostecką. Zgłosiło się około 40 uczestników, którzy w tematykę konkursu zostali wprowadzeni podczas specjalnych warsztatów zorganizowanych przez prezes Agatę Gawłowską-Sobusiak i mediatorki z brzeskiego Sądu Rejonowego. Efektem tego spotkania były wspaniałe plakaty promujące mediację jako niezawodną metodę rozstrzygania sporów, które niekoniecznie muszą trafiać na sądową wokandę.
Prace konkursowe oceniało jury złożone z przedstawicieli organizatorów tego wydarzenia. Jego skład tworzyli: burmistrz Brzeska Tomasz Latocha, prezes Sądu Rejonowego Agata Gawłowska-Sobusiak, sędzia SR Marek Jałowiecki-Paruch, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Ewelina Stępień, mediatorki Olga Folmer, Anna Smółka i Ewelina Świerczek-Żurek oraz Jagoda Niemiec-Basista (MOK) i Renata Pabian (Urząd Miejski). Konkluzja z obrad jury była jednomyślna – wszystkie zgłoszone do konkursu plakaty prezentowały bardzo wysoki poziom artystyczny i merytoryczny, dlatego każdy autor otrzymał pamiątkowy dyplom i nagrodę ufundowaną przez Sąd Rejonowy w Brzesku. Każdy konkurs rządzi się jednak swoimi żelaznymi zasadami, które nakazują ogłosić werdykt (wypracowany oczywiście drogą mediacji) i przyznać nagrody główne (ufundowane przez Urząd Miejski) w trzech kategoriach wiekowych, bo tak stanowił regulamin.
W kategorii I (7-9 lat) najwyżej oceniono prace wykonane przez trzy 8-letnie artystki. Pierwsze miejsce zajęła Maja Kiełbasa, drugie – Łucja Szkodny, a trzecie – Jagoda Szydłowska. W kategorii II (10-12 lat) także trzy pierwsze miejsca zajęły rówieśniczki. Liczące sobie po 12 lat. Pierwsze – Anna Zachara, drugie – Karolina Sułek, a trzecie – Zofia Więcek. W kategorii III (13-14 lat) trzy pierwsze nagrody otrzymały kolejno: pierwszą – Oksana Ponurko, drugą – Aleksandra Cieśla, a trzecią – Janina Sumara. Co stanie się z konkursowymi pracami. Jak zapewnia Agata Gawłowska-Sobusiak, wszystkie zostaną oprawione i wystawione w pomieszczeniach sądu, głównie w pokoju mediacji. Organizatorzy już teraz zapowiadają, że w przyszłych latach konkurs będzie kontynuowany, wejdzie na stałe do kalendarza wydarzeń kulturalnych organizowanych w gminie Brzesko, a jego zasięg obejmie znacznie większy obszar.
Edukacja i prewencja
Tymczasem jeszcze w grudniu i miesiąc później zainaugurowane zostaną w Brzesku dwa programy, których adresatami są dzieci i młodzież. Pierwszy z nich przeznaczony jest dla szkół podstawowych i nosi tytuł „Moja pierwsza wizyta w sądzie”. Jest to autorski projekt opracowany i przygotowany przez zespół sędziów i mediatorów Sądu Rejonowego w Brzesku. W skład tego zespołu wchodzą: Agata Gawłowska-Sobusiak, Joanna Latocha-Świerczek, Marek Jałowiecki-Paruch, Mariusz Karteczka i Sławomir Świerczek. Do programu zgłoszonych zostało aż 21 szkół.
Już w styczniu przyszłego roku rozpocznie się druga edycja realizowanego przez Sąd Rejonowy w Brzesku programu dedykowanego uczniom szkół ponadpodstawowych, w którym uczestniczyć będzie młodzież ucząca się we wszystkich trzech placówkach tego typu funkcjonujących w mieście. W ramach projektu całe klasy mają możliwość śledzenia przebiegu spraw karnych i cywilnych, by w ostatnim etapie wziąć udział w symulacji procesu, o którego rozstrzygnięciu decydują sami uczniowie.