Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Zmień narrację, wybierz mediacje
10.12.2024

Zmień narrację, wybierz mediacje

W sali audytoryjnej Regionalnego Centrum Kulturalno-Bibliotecznego odbyła się uroczystość wręczenia nagród w konkursie plastycznym „Zmień narrację, wybierz mediacje” zorganizowanego wspólnie przez Sąd Rejonowy w Brzesku, Urząd Miejski w Brzesku oraz Miejski Ośrodek Kultury. Gala stanowiła preludium do dwóch realizowanych przez brzeski sąd projektów, których inauguracja została zaplanowana na przełom grudnia i stycznia.

Pomysł zorganizowania konkursu zrodził się dwa miesiące temu, a asumptem był obchodzony 17 października Międzynarodowy Dzień Mediacji. Pierwsza edycja miała niejako charakter pilotażowy, a do udziału zostały zaproszone dzieci i młodzież uczęszczające na zajęcia plastyczne prowadzone w Miejskim Ośrodku Kultury przez Katarzynę Kostecką. Zgłosiło się około 40 uczestników, którzy w tematykę konkursu zostali wprowadzeni podczas specjalnych warsztatów zorganizowanych przez prezes Agatę Gawłowską-Sobusiak i mediatorki z brzeskiego Sądu Rejonowego. Efektem tego spotkania były wspaniałe plakaty promujące mediację jako niezawodną metodę rozstrzygania sporów, które niekoniecznie muszą trafiać na sądową wokandę.

Prace konkursowe oceniało jury złożone z przedstawicieli organizatorów tego wydarzenia. Jego skład tworzyli: burmistrz Brzeska Tomasz Latocha, prezes Sądu Rejonowego Agata Gawłowska-Sobusiak, sędzia SR Marek Jałowiecki-Paruch, dyrektor Miejskiego Ośrodka Kultury Ewelina Stępień, mediatorki Olga Folmer, Anna Smółka i Ewelina Świerczek-Żurek oraz Jagoda Niemiec-Basista (MOK) i Renata Pabian (Urząd Miejski). Konkluzja z obrad jury była jednomyślna – wszystkie zgłoszone do konkursu plakaty prezentowały bardzo wysoki poziom artystyczny i merytoryczny, dlatego każdy autor otrzymał pamiątkowy dyplom i nagrodę ufundowaną przez Sąd Rejonowy w Brzesku. Każdy konkurs rządzi się jednak swoimi żelaznymi zasadami, które nakazują ogłosić werdykt (wypracowany oczywiście drogą mediacji) i przyznać nagrody główne (ufundowane przez Urząd Miejski) w trzech kategoriach wiekowych, bo tak stanowił regulamin.

W kategorii I (7-9 lat) najwyżej oceniono prace wykonane przez trzy 8-letnie artystki. Pierwsze miejsce zajęła Maja Kiełbasa, drugie – Łucja Szkodny, a trzecie – Jagoda Szydłowska. W kategorii II (10-12 lat) także trzy pierwsze miejsca zajęły rówieśniczki. Liczące sobie po 12 lat. Pierwsze – Anna Zachara, drugie – Karolina Sułek, a trzecie – Zofia Więcek. W kategorii III (13-14 lat) trzy pierwsze nagrody otrzymały kolejno: pierwszą – Oksana Ponurko, drugą – Aleksandra Cieśla, a trzecią – Janina Sumara. Co stanie się z konkursowymi pracami. Jak zapewnia Agata Gawłowska-Sobusiak, wszystkie zostaną oprawione i wystawione w pomieszczeniach sądu, głównie w pokoju mediacji. Organizatorzy już teraz zapowiadają, że w przyszłych latach konkurs będzie kontynuowany, wejdzie na stałe do kalendarza wydarzeń kulturalnych organizowanych w gminie Brzesko, a jego zasięg obejmie znacznie większy obszar.

Edukacja i prewencja

Tymczasem  jeszcze w grudniu i miesiąc później zainaugurowane zostaną w Brzesku dwa programy, których adresatami są dzieci i młodzież. Pierwszy z nich przeznaczony jest dla szkół podstawowych i nosi tytuł „Moja pierwsza wizyta w sądzie”. Jest to autorski projekt opracowany i przygotowany przez zespół sędziów i mediatorów Sądu Rejonowego w Brzesku. W skład tego zespołu wchodzą: Agata Gawłowska-Sobusiak, Joanna Latocha-Świerczek, Marek Jałowiecki-Paruch, Mariusz Karteczka i Sławomir Świerczek. Do programu zgłoszonych zostało aż 21 szkół.

Już w styczniu przyszłego roku rozpocznie się druga edycja realizowanego przez Sąd Rejonowy w Brzesku programu dedykowanego uczniom szkół ponadpodstawowych, w którym uczestniczyć będzie młodzież ucząca się we wszystkich trzech placówkach tego typu funkcjonujących w mieście. W ramach projektu całe klasy mają możliwość śledzenia przebiegu spraw karnych i cywilnych, by w ostatnim etapie wziąć udział w symulacji procesu, o którego rozstrzygnięciu decydują sami uczniowie.

Zmień narrację, wybierz mediacjeZmień narrację, wybierz mediacjeZmień narrację, wybierz mediacjeZmień narrację, wybierz mediacjeZmień narrację, wybierz mediacjeZmień narrację, wybierz mediacjeZmień narrację, wybierz mediacjeZmień narrację, wybierz mediacjeZmień narrację, wybierz mediacjeZmień narrację, wybierz mediacjeZmień narrację, wybierz mediacjeZmień narrację, wybierz mediacjeZmień narrację, wybierz mediacjeZmień narrację, wybierz mediacjeZmień narrację, wybierz mediacjeZmień narrację, wybierz mediacjeZmień narrację, wybierz mediacjeZmień narrację, wybierz mediacjeZmień narrację, wybierz mediacjeZmień narrację, wybierz mediacjeZmień narrację, wybierz mediacjeZmień narrację, wybierz mediacjeZmień narrację, wybierz mediacjeZmień narrację, wybierz mediacjeZmień narrację, wybierz mediacjeZmień narrację, wybierz mediacjeZmień narrację, wybierz mediacjeZmień narrację, wybierz mediacjeZmień narrację, wybierz mediacjeZmień narrację, wybierz mediacjeZmień narrację, wybierz mediacjeZmień narrację, wybierz mediacjeZmień narrację, wybierz mediacjeZmień narrację, wybierz mediacjeZmień narrację, wybierz mediacjeZmień narrację, wybierz mediacjeZmień narrację, wybierz mediacjeZmień narrację, wybierz mediacjeZmień narrację, wybierz mediacjeZmień narrację, wybierz mediacjeZmień narrację, wybierz mediacjeZmień narrację, wybierz mediacje