Jednym z punktów programu obchodów Święta Niepodległości w gminie Brzesko był koncert w Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym, połączony ze wspólnym śpiewaniem pieśni patriotycznych.
Gościem specjalnym koncertu była Kinga Hałacińska, wnuczka płk. Andrzeja Hałacińskiego – byłego starosty brzeskiego, współautora pieśni „My, Pierwsza Brygada”, oficera Wojska Polskiego, bestialsko zamordowanego w Katyniu. Wnuczka byłego starosty, korzystając z okazji, że przybywa z wizytą do naszego miasta, wygłosiła w RCK-B odczyt, w którym przybliżyła postać i dokonania swojego bohaterskiego przodka.
Tradycyjne wspólne śpiewanie poprzedziły dwa wspaniałe koncerty. W pierwszym z nich wystąpili laureaci Gminnego Konkursu Pieśni i Piosenki Patriotycznej „Śpiewam dla Polski” zorganizowanego po raz trzeci przez Zespół Szkolno-Przedszkolny w Brzesku, a dokładnie przez działające w jego strukturach Publiczne Przedszkole nr 2. Na scenie RCK-B zaprezentowali się zdobywcy pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach – Zofia Jurkiewicz (Publiczne Przedszkole nr 4 w Brzesku) oraz Emilia Cierniak (Publiczne Przedszkole nr 2 w Brzesku) i Maksymilian Gniadek (Publiczne Przedszkole Integracyjne im. Św. S. Faustyny w Brzesku).
Drugi koncert to pokaz umiejętności wokalnych i tanecznych Zespołu Pieśni i Tańca Jadowniczanie, którzy obok znanych pieśni patriotycznych zaprezentowali również utwory szerzej nieznane, ale w swojej treści nawiązujące do historycznych zrywów niepodległościowych. Goście z Jadownik pozostali już do końca wieczoru. To już kilkuletnia tradycja polegająca na tym, że w pierwszej części koncertu prezentują się rodzime zespoły artystyczne, które po swoich występach pomagają publiczności we wspólnym śpiewaniu. W sali RCK-B rozbrzmiały wszystkie najbardziej rozpoznawalne pieśni i piosenki kojarzące się z najważniejszymi wydarzeniami w historii Polski. Znalazł się też czas i miejsce na piosenki i przyśpiewki ludowe, a także utwory zwane biesiadnymi, ale mocno już zakorzenione w polskiej kulturze narodowej.
Młodzież pamięta
Na wniosek burmistrza Tomasza Latochy gmina Brzesko przystąpiła do realizowanego po raz 44. projektu „Młodzież pamięta” organizowanego przez Małopolskie Centrum Edukacji oraz Centrum Młodzieży w Krakowie im. Dr. Henryka Jordana przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Dzięki tej inicjatywie do Urzędu Miejskiego w Brzesku został przekazany obfity pakiet materiałów edukacyjnych pomocnych przy zgłębianiu wiedzy historycznej. Wśród nich znalazły się między innymi kalendarze zawierające najważniejsze daty z ponad tysiącletniej historii Polski, zakładki do książek, śpiewniki z pieśniami patriotycznymi oraz biało-czerwone chorągiewki. Wszystkie elementy tego pakietu zostały rozdane przez burmistrza Brzeska i wolontariuszy wśród uczestników uroczystości.