Zapraszamy na kolejną odsłonę Narodowego Czytania – ogólnopolskiej akcji promującej polską literaturę odbywającej się już po raz 13. pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej. Utwór, któremu poświęcono tegoroczną edycję to „Kordian” Juliusza Słowackiego. Lekturze towarzyszyć będzie refleksja nad Polską i polskim losem, a także jego wciąż aktualną problematyką.
W programie głośne czytanie fragmentów dramatu z udziałem zaproszonych gości, członkiń kabaretu Babki z klasą oraz młodzieży z Grupy Teatralnej GT i koła teatralnego Stonoga przy ZSP w Brzesku pod kierunkiem Agaty Podłęckiej.
Mile widziane własne egzemplarze „Kordiana”, by wspólnie śledzić odczytywany tekst oraz odbić okolicznościową pieczęć.
Juliusz Słowacki napisał Kordiana podczas pobytu w Szwajcarii. Utwór po raz pierwszy ukazał się drukiem w 1834 roku w Paryżu i należy do najważniejszych dokonań literackich poety. Autor ukazał w nim obraz epoki i romantyczną wizję losów pokolenia polskich konspiratorów, punktem wyjścia czyniąc spisek podchorążych, związany z przygotowaniami do zamachu na cara. Główny temat odnosi się jednak wprost do powstania listopadowego, m.in. poprzez analizę przyczyn i skutków klęski wolnościowego zrywu. W kolejnych częściach dramatu przeplatają się motywy realistyczne i fantastyczne, a nastrojowa sceneria podkreśla symboliczny wymiar dzieła, którego kluczowym zagadnieniem jest kwestia narodowowyzwoleńcza. Na przestrzeni lat Kordian doczekał się wielu wydań i był chętnie wystawiany w teatrze. Do dziś pozostaje jednym z najczęściej interpretowanych i dyskutowanych utworów, zajmując poczesne miejsce w kanonie polskiej literatury.