W Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym miały miejsce XII Konfrontacje Teatrów Dzieci i Młodzieży TEATRALNE LUSTRA organizowane przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ (Biuro Organizacyjne w Tarnowie) i Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku. Nagrodę główną, DIAMENTOWE LUSTRO, otrzymał zespół Bajdoludki z Radgoszczy.
Nagrodzony teatr został doceniony nie tylko przez jurorów, ale też entuzjastycznie przyjęty przez dziecięcą publiczność, spontanicznie reagującą na wydarzenia zawarte w akcji „Obcego” – pełnej ciepła i humoru opowieści, w której prym wiodły zwierzęta znane z każdego gospodarskiego podwórka. Przedstawienie, wbrew pozorom, może być równie entuzjastycznie przyjęta przez dorosłą widownię. Bajdoludki z Radgoszczy oprócz nagrody głównej otrzymały także zaproszenie do udziału w prestiżowym festiwalu BAJDUREK, który corocznie odbywa się w Nowym Sączu.
Dwie równorzędne nagrody zdobyły grupa teatralna Galimatias z Żabna (spektakl Żabawnie w reżyserii Elżbiety Kijowskiej) oraz Teatr Tuptusie z Tarnowa (spektakl Dorosłym być, reżyseria: Justyna Kapa).
W dwudniowych konfrontacjach wzięło udział 16 zespołów teatralnych – 11 dziecięcych i 5 młodzieżowych. Na scenie wystąpiło blisko 250 młodych i bardzo młodych aktorów. Wielokrotnie więcej osób zasiadło na widowni. W festiwalu uczestniczyły też cztery grupy teatralne z Brzeska – wszystkie otrzymały równorzędne wyróżnienia.
Konkursowe prezentacje oceniało jury, a właściwie Zespół Konsultantów, w składzie: Matylda Baczyńska, Anka Graczyk i Kamil Toliński. Całość koordynowała Ilona Stanaszek z Małopolskiego Centrum Kultury Sokół w Nowym – Biuro Organizacyjne w Tarnowie. Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawowali starosta brzeski Andrzej Potępa oraz burmistrz Brzeska Tomasz Latocha. Sponsorami Konfrontacji (w tym również fundatorami nagród) były Małopolskie Centrum Kultury Sokół, Starostwo Powiatowe w Brzesku, Urząd Miejski w Brzesku oraz Miejski Ośrodek Kultury w Brzesku.
BRZESKIE AKCENTY
Teatrzyk KUFEREK ze Szkoły Podstawowej nr 1, prowadzona przez Magdalenę Wojnicką wystawiła klasycznego Kopciuszka, a w Konfrontacjach wystąpiła po raz pierwszy. I właśnie za ten – jak stwierdzili jurorzy – „wielobarwny debiut” dzieci z „Jedynki” został wyróżniony.
Ubiegłoroczny triumfator przeglądu, prowadzona przez Agatę PodłęckąSTONOGA z brzeskiego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, tym razem wystawiła autorską sztukę opiekunki Nijacy – Jacyś nagrodzoną gromkimi brawami publiczności i kolejnym w bogatym dorobku wyróżnieniem, przyznanym „za bycie sobą w zespole, i zespołem”.
Znaczącymi dokonaniami artystycznymi może pochwalić się również Koło Teatralne MISZMASZ ze Szkoły Podstawowej nr 3 prowadzone przez Magdalenę Głowacką-Zastawnik oraz Agatę Kawalerczyk. W tym roku koło reprezentowane było w obu kategoriach wiekowych. GRUPA MŁODSZA zaskoczyła wszystkich pozytywnie przedstawiając oryginalną interpretację powieści O dwóch takich, co ukradli księżyc Kornela Makuszyńskiego. Sztuka nosiła tytuł Nie wszystko złoto, co się świeci. Grupa otrzymała wyróżnienie „za różnorodność środków scenicznych, zaangażowanie zespołu i siłę głosu”. GRUPA STARSZA wystawiła sztukę pod tytułem Kiedy po zimie nadchodzi wiosna, do której jako kanwa posłużył mit o Demeter i Persefonie. Wyróżnienie dla tego zespołu zostało przyznane „za spójny plastycznie świat budowany również choreograficznie”.