Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Zmarł kpt. rezerwy Jan Opiła
13.05.2024

Zmarł kpt. rezerwy Jan Opiła

Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość, że w wieku 97 lat zmarł kpt. rezerwy Jan Opiła, ps. Rolnik, jeden z ostatnich żyjących żołnierz Armii Krajowej, członek Ligi Obrony Kraju w Brzesku oraz brzeskiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK.

Nabożeństwo żałobne odbędzie się w czwartek, 16 maja o godzinie 14.00 w kościele pw. NMP Matki Kościoła i św. Jakuba w Brzesku, po czym nastąpi odprowadzenie zmarłego na miejsce wiecznego spoczynku.

Śp. Jan Opiła urodził się 20 stycznia 1927 roku. Jako żołnierz Armii Krajowej został zaprzysiężony 10 maja 1943 roku. W konspiracji używał pseudonimu Rolnik. Początkowo zaangażowany był w działalność zwiadowczo-rozpoznawczą. Do jego zadań należało obserwowanie ruchu wojsk niemieckich na trasie Tarnów-Brzesko. Rozprowadzał też prasę konspiracyjną. We wrześniu 1943 roku przeszedł szkolenie w zakresie działalności sabotażowej. Każde wykonywane zadanie wiązało się z dużym niebezpieczeństwem. Uczestniczył w osłonie akcji „Most III” przeprowadzonej w nocy z 25 na 26 lipca 1944 roku. Był żołnierzem batalionu Barbara 16. pułku piechoty AK zgrupowanego w rejonie Jamnej. Pod koniec 1944 roku trafił do hitlerowskiego obozu pracy w Miechowicach Wielkich, skąd został wywieziony do Niemiec. Wykorzystując ruchy frontu zbiegł, a do rodzinnego domu powrócił w styczniu 1945 roku.

Czasy powojenne wykorzystał na uzupełnienie wykształcenia. W 1951 roku ukończył szkołę średnią. Studiów wyższych nie mógł podjąć. Ze względu na swoją wcześniejszą AK-owską przeszłość znalazł się na liście represjonowanych przez PRL-owskie władze. Zawodowo, aż do emerytury, związany był z Gminną Spółdzielnią „Samopomoc Chłopska”, pracując najpierw w Wałczu, a później – już do emerytury – w Brzesku, gdzie pełnił funkcję głównego księgowego w Powiatowym Związku GS „SCh”. Pracę zawodową łączył z działalnością charytatywną, będąc inicjatorem akcji na rzecz Liceum Ekonomicznego w Brzesku, Domu Dziecka w Jasieniu, a także Ligi Obrony Kraju w Brzesku, w której przez 20 lat był przewodniczącym komisji rewizyjnej. Dopóki starczyło sił, aktywnie działał w brzeskim kole ŚZŻAK, uczestnicząc w licznych spotkaniach, podczas których odkrywał przed kolejnymi pokoleniami swoje przeżycia i mało im znane fakty z czasów II wojny światowej. W trakcie tych licznych spotkań szczególny nacisk kładł na propagowanie postaw patriotycznych.

Śp. Jan Opiła za swoją działalność był wielokrotnie odznaczany. Otrzymał między innymi odznaczenia państwowe – Order Odrodzenia Polski oraz Złoty Krzyż Zasługi, a także przyznaną przez ŚZŻAK odznakę „Kolumbowie Rocznik 20” oraz Medal na Wstędze za Zasługi dla Miasta Brzeska”

                                                                                                                      Cześć Jego pamięci  

 

klepsydra.jpg