W Regionalnym Centrum Kulturalno-Bibliotecznym w Brzesku miały miejsce X Konfrontacje Teatrów Dzieci i Młodzieży „Teatralne Lustra” organizowane przez Małopolskie Centrum Kultury Sokół w Nowym Sączu oraz Miejski Ośrodek Kultury. Nagrodę główną, Diamentowe Lustro, otrzymała Grupa Teatralna KRACH (grupa młodsza) ze szkoły Podstawowej w Wielkiej Wsi za niezwykle ciepłą, pomysłową i dynamiczną sztukę “Pasażerowie lokomotywy” opartą na poezji Juliana Tuwima. Zdaniem widzów, a także konkurencyjnych zespołów zwycięstwo pewne i w pełni zasłużone.
W ciągu dwóch dni na scenie RCK-B wystąpiło czternaście grup teatralnych, a przez widownię przewinęło się blisko tysiąc osób – głównie uczniów szkół i przedszkoli z gminy Brzesko. Pomysłowość, kreatywność i serce wkładane w każdy występ zadziwiały licznie zgromadzoną publiczność. Wszyscy wykonawcy, widzowie i organizatorzy byli szczęśliwi, że po dwuletniej przerwie spowodowanej obostrzeniami, w końcu mogli się spotkać na żywo.
Finałowa gala zamykająca tegoroczny festiwal była okazją do podsumowania minionej dekady i przekazania podziękowań dla instruktorów, których grupy uczestniczyły w tym prestiżowym konkursie przez te lata. W dziesięciu edycjach na brzeskiej scenie przedstawiono 188 spektakli, w których wystąpiło blisko 2500 młodych aktorów.
Teatralne Lustra od samego początku organizowane są przez MOK wspólnie z tarnowskim oddziałem Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ, na czele z niezastąpioną Iloną Stanaszek.
- Pani Ilono, całe to teatralne zamieszanie jest Pani zasługą. Gratulujemy, dziękujemy i już nie możemy doczekać się przyszłego roku – podsumowuje Ewelina Stępień, dyrektor MOK-u.
Patronat honorowy nad wydarzeniem pełnili burmistrz Tomasz Latocha oraz starosta Andrzej Potępa. Urząd Miejski był także jednym z jego głównych sponsorów.
Organizatorzy serdecznie dziękują cukierniom Kudelski i Czudecki oraz Cukierni Królewskiej za przekazanie drożdżówek i poczęstunku dla uczestników.
W Konfrontacjach wzięły udział także dwie grupy zespołu teatralnego MISZMASZ ze szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku, prowadzone przez Agatę Kowalczyk i Magdalenę Głowacką-Zastawnik.
Grupa starsza otrzymała jedną z nagród za przedstawienie „Od słowa do słowa”, natomiast grupie młodszej przyznano wyróżnienie za spektakl „Rety! Rety! Dwie skarpety?”
Przedstawienia oceniał zespół konsultantów w składzie: Matylda Baczyńska, Jacek Milczanowski, Kamil Toliński. Całość poprowadziła, jako konferansjer, Anna Lenczewska.