Już w najbliższym czasie w brzeskim Ogródku Jordanowskim pojawi się nowa atrakcja, która powinna przypaść do gustu nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Z inicjatywy Instytutu Rozwoju Regionalnego powstanie tutaj pierwszy w gminie Smart Plac, czyli miejsce wypełnione chodnikowymi grami podwórkowymi, które zostaną rozlokowane na dwóch ogródkowych alejkach.
Koszt planowanej inwestycji wyniesie około 100 tysięcy złotych, z czego około 60 tysięcy pochodzić będzie z gminnego budżetu, zaś 40 tysięcy to dofinansowanie pozyskane przez stowarzyszenie z funduszu Unii Europejskiej (za pośrednictwem LGD „Kwartet na Przedgórzu”) w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Prace zmierzające do uruchomienia Smart Placu rozpoczną się już niebawem, a zakończone powinny być jeszcze w połowie września. W tym celu dwie alejki zostaną odnowione, by na ich nawierzchni zamontować plansze z podwórkowymi grami. W związku z tym spacerowicze korzystający z uroków Ogródka Jordanowskiego mogą napotkać na pewne niedogodności, ale te utrudnienia zostaną wszystkim w pełni zrekompensowane poprzez stworzenie nowych możliwości spędzenia wolnego czasu.
Coraz bardziej popularne gry wypełniające Smart Place wykonywane są z bezpiecznej i trwałej masy termoplastycznej. Znakomicie wpływają na poprawę koordynacji ruchowej u dzieci, zmuszając je przy tym do logicznego myślenia. Każda gra wymaga uczestnictwa kilku osób, co sprzyja nawiązywaniu bezpośrednich kontaktów z rówieśnikami. Smart Plac może też okazać się skuteczną metodą w walce z uzależnieniem od smartfonów i tabletów. Nie zdziwmy się zatem, jeśli już niedługo spacerując po Ogródku Jordanowskim natkniemy się na rozścielone pod stopami szachownice, plansze do gry w chińczyka, węże, drabiny, labirynty. Nie wahajmy się, gdy nagle nadarzy się możliwość powrotu do czasów dzieciństwa i gry w zapominane już klasy.
- Uruchomienie Smart Placu w miejscu najczęściej odwiedzanym przez wypoczywających mieszkańców to znakomity projekt, dlatego bez wahania podjęliśmy decyzję o finansowym wsparciu tej inicjatywy. Jestem przekonany, że będzie to trafiona inwestycja w rozwój psychofizyczny dzieci i młodzieży, a Ogródek Jordanowski będzie jeszcze bardziej wypełniony spacerowiczami. W pełni akceptuję pomysł stowarzyszenia, które wprawdzie działa od niedawna, ale już zdążyło wykazać się operatywnością i inwencją, co dobrze rokuje na przyszłość – mówi burmistrz Tomasz Latocha.
Przypomnijmy, że na przełomie wiosny i lata tego roku, na zieleńcu znajdującym się pomiędzy budynkiem RCK-B, a alejką biegnącą równolegle do ulicy Uczestników Ruchu Oporu, została wybudowana nowa alejka z kostki brukowej z systemem pięciu zamgławiaczy Zamgławiacze służą mieszkańcom w upalne, letnie dni wytwarzając wodną mgiełkę, która przynosi spacerowiczom ochłodę. Przy alejce stanęły też dwie nowoczesne ławki – jedna wyposażona w gniazda USB służące do ładowania mobilnych urządzeń, druga z integralnym stojakiem rowerowym. Całkowity koszt tej inwestycji wyniósł blisko 235 tysięcy złotych – gmina wyłożyła na to zadanie prawie 185 tysięcy, a resztę stanowiło pozyskane przez Urząd dofinansowanie w wysokości 51 tysięcy złotych.
Oba projekty – alejka ze zamgławiaczami oraz Smart Plac – zostały dofinansowane przez Unię Europejską z udziałem środków EFRROW w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020, poddziałanie Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność.