Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Witaj majowa jutrzenko, świeć naszej polskiej krainie!
01.05.2020

Witaj majowa jutrzenko, świeć naszej polskiej krainie!

Przed nami majowe dni świąteczne.  Jeszcze nie tak dawno, te dni w naszej gminie Brzesko były okazją do radosnego świętowania, starszych  i młodszych, harcerzy, kombatantów, służb mundurowych i władz samorządowych. Braliśmy w tym udział bo obchodzenie świąt narodowych jest ważnym elementem życia społecznego i narodowego. Dzięki temu jest podtrzymywana tradycja i pamięć historyczna, która pozwala Polakom identyfikować się ze swoim narodem.  Większość z nas świadomie uczestniczy w życiu swojej ojczyzny, gdyż posiadamy wiedzę  i wiemy co wydarzyło się dniu, w którym obchodzimy święto narodowe. Szanujemy swoją ojczyznę,  doceniamy  ludzi, którzy za swoją patriotyczną postawę płacili najwyższą cenę. W tym roku, ze względu na pandemię nie będzie plenerowych uroczystości. Zachęcamy jednak Państwa do dekorowania okien i balkonów flagami, do chwili zadumy w tych ważnych dla Polek i Polaków dniach.

Przed nami 1 maja,  w którym obchodzimy Święto Pracy czyli Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy. Święto  ustanowione  w 1891 roku upamiętnia  wcześniejsze o pięć lat protesty robotników w Chicago, krwawo stłumionego przez policję. W II Rzeczpospolitej obchody 1 Maja, organizowane przez Polską Partię Socjalistyczną były wyrazem protestu przeciwko ówczesnej władzy.  1 Maja wszedł do tradycji polskiego ruchu socjalistycznego, ale później został zawłaszczony przez komunistów. W PRL został uznany za święto państwowe, mające  legitymizować przyjęty system rządów. W latach 80. nielegalne demonstracje pierwszomajowe organizowała w opozycji do oficjalnych obchodów podziemna Solidarność. 1 maja obchodzimy także katolickie święto Józefa Rzemieślnika. W ten dzień Kościół w sposób szczególny pragnie zwrócić uwagę na pracę ludzką, zarówno w aspekcie wartości chrześcijańskich, jak i społecznych, ogólnoludzkich oraz narodowych.  Przypomnijmy też, że od 1 maja 2004 roku Polska jest członkiem Unii Europejskiej na mocy Traktatu akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 roku w Atenach. Dziś 1 maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy.

2 maja obchodzimy  Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej  oraz  Dzień Polonii i Polaków za Granicą. Dzień Flagi obchodzimy na mocy nowelizacji ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalonej przez Sejm 20 lutego 2004 r. Polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. W symbolice polskiej flagi biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski  i bieli Pogoni, rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła. Warto wiedzieć, że kolor czerwony na naszej fladze to karmazyn (do 1927 r. cynober), a biały jest srebrnobiały, nie śnieżnobiały. Flaga Rzeczypospolitej Polskiej składa się z dwóch poziomych pasów równej szerokości, w proporcjach 5:8.  Na terenie Polski flaga państwowa ma zawsze pierwszeństwo przed innymi flagami. Po roku 2000 powszechne stało się noszenie 2 maja biało-czerwonej kokardy narodowej, który to zwyczaj spopularyzował prezydent RP Lech Kaczyński.
Jest on kontynuowany przez jego następców, Bronisława Komorowskiego i  Andrzeja Dudę. Dzień Polonii i Polaków za Granicą, to święto obchodzone  od 2002 roku.  Zostało ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, z inicjatywy Senatu RP  w dowód uznania wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii  oraz  Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości, wierność i przywiązanie do polskości i pomoc w najtrudniejszych momentach historii. Już w okresie II RP doceniano działania Polaków za granicą.  W 1934 roku pod patronatem marszałka Senatu odbył się pierwszy zjazd Polonii. Dzisiaj to święto  niemal 21 milionów Polaków i osób polskiego pochodzenia rozsianych po całym świecie. Największa Polonia za granicą żyje w Stanach Zjednoczonych – ponad 10 mln osób. Drugim, co do liczebności, skupiskiem są Niemcy – ponad 2 mln. osób, następnie Brazylia – ok. 1,9 mln osób. Liczna Polonia zamieszkuje Francję i Kanadę. Także na Wschodzie żyją nasi rodacy.  Znaleźli się poza granicami na skutek powojennego przesunięcia granic. Najwięcej Polaków mieszka do dziś na Białorusi, Litwie i Ukrainie. Nieliczne grupy polonijne żyją również w takich miejscach jak: Oceania, Birma, Katar, Nepal, Salwador, Trynidad, Surinam, Antyle Holenderskie, Barbados, Mali, a także w stacji badawczej na Antarktydzie.  Prawdopodobnie nie ma na świecie państwa, w którym nie mieszka chociażby jeden Polak.  Mają oni olbrzymi wkład w historię, gospodarkę swoich nowych ojczyzn, jednocześnie pamiętając o kraju swoich przodków. Przykładem jest  James  Pawelczyk, urodzony w Nowym Jorku. Po ukończeniu edukacji rozpoczął współpracę z NASA, angażujący się w eksperymenty kosmiczne. W 1998 roku, po wielu latach przygotowań, na pokładzie Columbii okrążył 256 razy Ziemię. W pozaziemską podróż zabrał ze sobą polską flagę. O polskość walczy Andżelika Borys, aktywistka, była przewodnicząca Związku Polaków na Białorusi, nauczycielka języka polskiego w polskich szkołach w Grodnie i Odelsku. Swoją aktywną działalność przypłaciła wieloma zatrzymaniami przez organy ścigania Białorusi.

3 maja uznany został Świętem Konstytucji już w dniu 5 maja 1791 roku. Jako Święto Narodowe ustanowione  zostało w 1919 roku i ponownie w 1990 roku. Ten trzeci dzień maja to również święto kościelne Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, które obchodzone jest w Polsce od 1920 roku.  Konstytucja 3 Maja była pierwszą pisaną konstytucją w Europie i drugą  po amerykańskiej na świecie. Regulowała organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Powstała  przy współpracy posłów Sejmu Wielkiego i wspierającego ich środowiska, zawierała  program budowy nowoczesnego państwa i społeczeństwa. Konstytucja 3 maja m.in. zmieniła ustrój państwa na monarchię dziedziczną, ograniczyła znacząco demokrację szlachecką, wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan i szlachty oraz zapewniła chłopom ochronę państwa. Konstytucja zniosła też formalnie liberum veto. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku. Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione zostało obchodami Święta 1 maja. Do roku 1989, w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 roku Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt. Od  2007 roku również na Litwie obchodzone jest  Święto Konstytucji 3 Maja. 

 

 

Fot. Archiwum 2019

 

Witaj majowa jutrzenko, świeć naszej polskiej krainie!Witaj majowa jutrzenko, świeć naszej polskiej krainie!Witaj majowa jutrzenko, świeć naszej polskiej krainie!Witaj majowa jutrzenko, świeć naszej polskiej krainie!Witaj majowa jutrzenko, świeć naszej polskiej krainie!Witaj majowa jutrzenko, świeć naszej polskiej krainie!Witaj majowa jutrzenko, świeć naszej polskiej krainie!Witaj majowa jutrzenko, świeć naszej polskiej krainie!Witaj majowa jutrzenko, świeć naszej polskiej krainie!