Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
List otwarty kombatantów i członków  brzeskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej
29.04.2020

List otwarty kombatantów i członków brzeskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej

Szanowni Państwo !

Pragniemy tym listem  podziękować władzom Brzeska na czele z burmistrzem Tomaszem Latochą oraz wszystkim  osobom zaangażowanym w  powstanie ronda imienia Armii Krajowej,  za zagospodarowanie i wyposażenie w symbole tak bliskie każdemu Polakowi oraz przekazać Państwu jak wielkie znaczenie ma to dla  kombatantów i  dla nas członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.
 „ Spełniliście chlubnie, żołnierze Armii Krajowej swoje zadanie, wyrażając niezłomną wolę Narodu prowadzenia nieubłaganej walki przeciwko najeźdźcy niemieckiemu. Byliście zbrojnym ramieniem Polskiego Państwa Podziemnego i krajowych władz Rzeczypospolitej. [...] Przez pięć z górą lat,
w najcięższych warunkach, z nadludzkim samozaparciem olbrzymimi ofiarami prowadziliście nierówny bohaterski bój, składając wobec historii  i świata świadectwo prawa Narodu Polskiego
do wolności…”
.
Tymi słowami  zwrócił się do żołnierzy Armii Krajowej w radiowym  przemówieniu w  dniu  8 lutego 1945 roku Prezydent Rzeczypospolitej Władysław Raczkiewicz. 
Z odległego Londynu popłynęły słowa wyrażające szacunek i dodające otuchy najwaleczniejszym córkom i synom Narodu Polskiego.  Armia Krajowa przez lata okupacji organizowała akcje dywersyjne, prowadziła działalność wywiadowczą, propagandową i partyzancką.
 Cel był jasny: doprowadzić do odzyskania przez Polskę niepodległości. Liczebność organizacji dochodziła do 300 tysięcy członków, a latem 1943 roku szacowano ją nawet na 380 tys. Po tym jak alianci w Jałcie oddali Polskę na łaskę stalinowskim oprawcom, za  cichym przyzwoleniem sojuszników, sowieci wraz z lokalnymi kolaborantami rozpoczęli eksterminację żołnierzy podziemnej Armii Krajowej. Wobec niemożności działania w dotychczasowym kształcie, rozkazem z dnia 19 stycznia 1945 roku rozwiązano AK.  Żołnierze Armii Krajowej pozostali wierni swoim ideałom.
W zniewolonej przez komunistów Polsce nieśli płomień nadziei, ufając że nadejdzie czas pełnej suwerenności.  Po zakończeniu wojny część akowców kontynuowała walkę z władzami komunistycznymi  w ramach różnych organizacji, za co  byli mordowani, więzieni  oraz prześladowani przez cały okres PRL, szczególnie w okresie stalinizmu.  Mieli  też zostać zapomniani.  Koło brzeskie ŚZŻ AK podjęło w 2016 roku uchwałę o nazwaniu imieniem Armii Krajowej ronda znajdującego się w ciągu ulicy Solskiego, przy ulicy Gen. Leopolda Okulickiego, ostatniego Komendanta AK.  Zwróciliśmy się z pismami do burmistrza Brzeska Grzegorza Wawryki oraz starosty Andrzeja Potępy  o  wyrażenie zgody na nadanie  rondu imienia Armii Krajowej.  Nasze starania zostały usankcjonowane w 2017 roku stosowną uchwałą Rady Miejskiej w Brzesku.
Niestety w kolejnych latach nie udało się nam pozyskać środków finansowych na wykonanie prac na rondzie.  W połowie 2019 roku zwróciliśmy się z prośbą do pana burmistrza Brzeska Tomasza Latochy o pomoc i zaplanowanie w budżecie gminy środków finansowych, które pozwoliłyby nadać rondu  odpowiedni, przewidziany projektem wygląd.  Podczas spotkania kombatantów i zarządu brzeskiego koła ŚZŻ AK z panem Burmistrzem, otrzymaliśmy przyrzeczenie o zaplanowaniu środków finansowych w budżecie gminy Brzesko  na rewitalizację ronda. Naszym zdaniem był to wyraz uszanowania przez pana Burmistrza  historii i roli jaką w niej spełniła Armia Krajowa.  Dlatego  martwi nas, kombatantów i członków ŚZŻ AK, że w przestrzeni publicznej, internetowej, pojawiły się wpisy deprecjonujące tę piękną inicjatywę władz Brzeska.  W ubiegłym roku, kiedy były podejmowane decyzje o wydatkowaniu środków finansowych na zagospodarowanie ronda, to pojęcie koronawirusa i jego wpływu na nasze życie było dla nas wszystkich nieznane.
Z pandemią  nie wygramy przez anonimowe dywagacje o tym, że  można pieniądze przeznaczyć na inne działania, a nie na rewitalizację ronda. W tym trudnym dla nas wszystkich czasie wygramy, tak jak przed laty zrobili  to Oni, walczący  też ze śmiertelnym wrogiem. Wygramy jednocząc siły, pokładając wiarę w cel wyrzeczeń, z nadzieją na  lepszą przyszłość.  Pamiętajmy, jeszcze niedawno było wśród nas  wielu żołnierzy Armii Krajowej, dzisiaj  ostatni z tych bohaterów odchodzą na wieczną wartę. Dlatego tak ważnym jest  przekazanie kolejnemu pokoleniu prawdy o historii naszego kraju.
Z doświadczenia wiemy, że historia jest zmienna, często źle obchodzi się z bohaterami.
Nie znamy nazwisk tak wielu bohaterów, którzy walczyli o Ojczyznę, więc ten głaz na rondzie im. Armii Krajowej, z orłem i  kotwicą, symbolem Polski Walczącej  będzie przypominał  wszystkim żołnierzy polskiego Państwa Podziemnego. Będzie również  świadczył o tym, że mieszkańcy gminy Brzesko wiedzą, co znaczy hasło "Chwała bohaterom",  że  nie muszą upominać się  o prawdę i pamięć.
 Bis dat, qui cito dat- kto  szybko daje, dwa razy daje.
Dlatego pragniemy  bardzo  podziękować burmistrzowi Brzeska panu Tomaszowi Latosze za szybkie podjęcie decyzji i zrealizowanie jej do końca z sukcesem.  Radnym dziękujemy  za zgodę na  przeznaczenie środków finansowych na wykonanie prac na rondzie im. Armii Krajowej. Zastępcy burmistrza panu Grzegorzowi Brachowi i pracownikom Urzędu Miejskiego Brzesku dziękujemy za zaangażowanie w przygotowanie inwestycji, a firmie pana Jana Koczwary za staranność wykonanych prac.  Szczególne i gorące podziękowania składamy pani Aleksandrze Nalepie za bezpłatne opracowanie projektu i nadzór nad jego realizacją, panu Wojciechowi Krzyżakowi za ufundowanie i przekazanie  orła AK i kotwicy Polski Walczącej, a panu Józefowi Łagoszowi  za ufundowanie głazu na rondo.  Zapewne wszyscy wzięlibyśmy udział w trzeciomajowym apelu 
na rondzie im. Armii Krajowej, kombatanci, społeczeństwo i władze naszej gminy.
 Niestety, obecna poważna sytuacja nie pozwoli nam wspólnie świętować. Bądźmy w te majowe święta z naszymi bohaterami  myślami i  czynami, wywieszając biało-czerwone flagi. 
Jesteśmy to Im winni.  Nie byłoby wolnej Polski bez żołnierzy Armii Krajowej.


                                                                                                                                   Z wyrazami szacunku

Honorowy Prezes Koła Brzesko ŚZŻ AK                                     Prezes Koła Brzesko ŚZŻ AK
  mjr w st. spocz. (-) Krzysztof Zasada                                               (-)     Krzysztof Bigaj

PODZIĘKOWANIE.pdf

List otwarty kombatantów i członków  brzeskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii KrajowejList otwarty kombatantów i członków  brzeskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej