Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Brzesko walczy z powodzią
17.05.2014

Brzesko walczy z powodzią

Już trzecią dobę bez przerwy działa Centrum Zarządzania Kryzysowego w Urzędzie Miejskim w Brzesku.

W związku z zapowiedziami wystąpienia na naszym terenie silnych opadów deszczu, mogących spowodować podtopienia i powódź, w czwartek rano burmistrz Brzeska powołał do natychmiastowej pracy w Centrum Zarządzania Kryzysowego kilkunastu pracowników Urzędu Miejskiego, którzy pełnią całodobowe dyżury. W wydanych komunikatach zwrócił się z prośbą do mieszkańców gminy o zabezpieczenie pomieszczeń kondygnacji budynków znajdujących się poniżej poziomu gruntu, oraz posesji, przed działaniem wód powierzchniowych, gruntowych oraz z wezbranych cieków wodnych.

Początkowo w czwartek i w nocy z czwartku na piątek żywioł oszczędzał naszą gminę, powodując w sąsiednich terenach powiatu oraz województwa duże szkody i straty. Jedne komórki burzowe były już na północ od Wisły, inne zatrzymały się w rejonach południowych województwa  Małopolskiego. Dopiero  w piątek wieczorem nagłe załamanie pogody, szybko przemieszczający się front deszczowy przyniósł duże opady deszczu. Po jego przejściu i chwilowym ustaniu, samoistnie nad  gminą utworzyła się kolejna komórka burzowa niosąca przez poranne sobotnie godziny znaczne nasilenie opadów.

Podczas wszystkich tych zjawisk swoją pomocą służyli pracownicy centrum dostarczając mieszkańcom worki, dysponując dowóz piasku, monitorując sytuację powodziową,  oraz wspólnie z Państwową Strażą  Pożarną, jednostkami Ochotniczej  Straży Pożarnej pomagając mieszkańcom dotkniętym podtopieniami. Wszyscy potrzebujący otrzymali natychmiastową pomoc. Dziękujemy za pomoc gminie – to słowa, które w tak trudnych sytuacjach padały podczas spotkań z poszkodowanymi.

Rzeka Uszwica, której poziom podchodził pod stan alarmowy pozostała w swoim korycie. We wszystkich sołectwach cieki wodne nie wyrządziły szkód, co jest efektem prac melioracyjnych, które zostały wykonane przez UM w ostatnim czasie.

Olbrzymią rolę w trafności przewidywanych skutków opadów, wyprzedzeniu dynamicznie zmieniających się zagrożeń odgrywa nie tylko wieloletnie doświadczenie, ale i zaangażowanie pracowników służb miejskich. Należy podkreślić, że aby działania Centrum Kryzysowego były efektywne, konieczna jest  bardzo dobra współpraca z firmami z terenu gminy Brzesko, których to pracownicy w dzień i w nocy są w pełnej dyspozycji, dowożą piasek do posesji dotkniętych podtopieniami.

„Dzięki dobremu przewidywaniu kierunków rozwoju komórek burzowych, działaniom wyprzedzającym, oraz  doświadczeniu nabytemu podczas ostatnich lat mogliśmy nie tylko zminimalizować szkody w mieniu, ale wręcz  w  kilkunastu przypadkach zapobiec  skutkom podtopień .”- mówi  Ireneusz Węglowski  wiceszef  CZK.

 „Wielkie słowa uznania należy kierować w przeddzień gminnego święta strażaka, do druhów Ochotniczych Straży Pożarnych.W ciągu ostatnich 40 godzin wszystkie jednostki były w akcji, zarówno w dzień jak i w nocy. Dzięki ich ofiarności i zaangażowaniu mieszkańcy naszej gminy nie tylko mogą czuć się bezpieczni, ale naprawdę są bezpieczni. Każda jednostka wyjeżdżała po kilka razy do zdarzeń, a przecież to są ochotnicy, którzy z wyboru, a nie przymusu służą innym. Również wspaniałą, pełną zaangażowania postawą, chroniąc mienie naszych mieszkańców, wykazali się  strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku. Jestem też pełen uznania  dla pracowników urzędu za zaangażowanie i profesjonalizm w  pracy w Centrum Zarządzania Kryzysowego. To są osoby, które na co dzień  pracują w różnych wydziałach lecz w chwili zagrożenia są w dyspozycji centrum, a najwięcej cieszę się z tego, że skutecznie możemy pomagać naszym mieszkańcom w sytuacjach kryzysowych..”- mówi Grzegorz Wawryka burmistrz Brzeska kierujący działaniami  CZK w gminie Brzesko.

DSC_2577DSC_2578DSC_2580DSC_2585DSC_2589DSC_2593