Po raz pierwszy w gminie Brzesko władze samorządowe zorganizowały uroczystości upamiętniające zamordowanych obywateli polskich na Kresach Wschodnich w czasach drugiej wojny światowej. Dzięki zaangażowaniu burmistrza Tomasza Latochy oraz członków Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, przewodniczącej Rady Miejskiej Marii Kądziołki oraz radnego Piotra Dudy w miniony czwartek, 11 lipca w RCK-B mieszkańcy mogli wysłuchać niezwykle interesujących wykładów w ramach sesji popularnonaukowej oraz zapoznać się z wystawą „Wołyń 1943. Wołają z grobów, których nie ma”, autorstwa szczecińskiego IPN. Organizację wystawy wsparł finansowo prezes brzeskiego oddziału Banku Spółdzielczego, Lech Pikuła.11 lipca jest Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.
Wśród przybyłych na uroczystości byli m.in. zastępca burmistrza Brzeska Grzegorz Brach, przewodnicząca RM Maria Kądziołka, wicestarosta brzeski Maciej Podobiński, radni miejscy, dyrektorka PiMBP Karina Legutek, członkowie TG Sokół, osoby urodzone na Kresach Wschodnich, mieszkańcy gminy oraz spora grupa młodzieży w tym harcerze ze szczepu „Jadowici”, strzelcy z JS 2059 oraz młodzież z Klubu Historycznego im. Armii Krajowej z ZSP nr 1, Mieczysława Klimek, dyrektor biura poselskiego Józefy Szczurek-Żelazko.
Sesję popularnonaukową otworzył wykład dr Anny Stawarz z Centrum Studiów Podyplomowych Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie pt. „Mniejszość ukraińska w II RP”. Kolejny wykład pt. „Ludobójstwo dokonane przez ukraińskich nacjonalistów na terenie II Rzeczypospolitej” przeprowadził Artur Brożyniak, pracownik naukowy rzeszowskiego oddziału IPN. Trzecim prelegentem był dr Piotr Duda, radny miejski, inicjator brzeskich uroczystości, który w dwóch wykładach przybliżył przybyłym na sesję skalę pomocy Wołynian dla ludności powiatu brzeskiego poszkodowanych przez powódź z 1934 roku oraz akcję pomocową Caritasu diecezji tarnowskiej dla ocalałych z rzezi Wołynian w okresie okupacji. Po sesji wszyscy przybyli zapoznali się wystawą, która w sposób niezwykle sugestywny i kompletny ukazuje rozmiar tragedii jaka dotknęła obywateli polskich na Kresach Wschodnich, szczególnie na Wołyniu w 1943 roku.
O godzinie 18.00 w brzeskiej farze odprawiona została msza święta w intencji ofiar ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na terenach II Rzeczypospolitej. Po mszy, w asyście pocztów sztandarowych harcerzy, TG Sokół oraz ŚZŻ AK, uczestnicy uroczystości przeszli pod Pomnik Nieznanego Żołnierza, gdzie złożyli wiązanki kwiatów. Burmistrz Grzegorz Brach podziękował współorganizatorom uroczystości i wykładowcom za przygotowanie pierwszych brzeskich obchodów Dnia Pamięci, a mieszkańcom, szczególnie młodzieży za liczny udział.
fot. Paulina Miś-Wiewióra/Krzysztof Bigaj