Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Dotacja z WFOŚiGW na likwidację barszczu Sosnowskiego
25.04.2019

Dotacja z WFOŚiGW na likwidację barszczu Sosnowskiego

Gmina Brzesko już czwarty rok z rzędu prowadzi zabiegi związane z likwidacją barszczu Sosnowskiego. Jest to agresywna roślina inwazyjna, niezwykle trudna do zwalczenia. Barszcz powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu. Sok wydzielany przez świeże rośliny wywołuje u ludzi zmiany skórne, dlatego należy unikać z nimi bezpośredniego kontaktu. Barszcz Sosnowskiego jest objęty prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski. Roślina posiada dużą zdolność do regeneracji, ponieważ w glebie pozostawia wielką ilość nasion  zachowujących zdolność do kiełkowania przez kilka lat.

barszcz

W lutym gmina Brzesko złożyła wniosek o dofinansowanie zadania do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie. Wcześniej wykonana została  inwentaryzacja zagrożonych obszarów, zdecydowano, że zabiegi będą wykonane na blisko dwóch hektarach, w czterech różnych punktach. Poprawność i celowość planowanych zabiegów została pozytywnie zaopiniowana przez Uniwersytet Rolniczy w Krakowie.

W okresie od czerwca do sierpnia zabiegi agrotechniczne i chemiczne obejmą tereny przy ul. Wiejskiej i Topolowej w Brzesku oraz osiedla Olszynowe i Nowe w Wokowicach.

Po pozytywnym zaopiniowaniu wniosku, koszt zadania będzie współfinansowany przez WFOŚiGW w Krakowie. Tegoroczne zabiegi będą kosztować 17 593 złote, fundusz udzieli na nie dotacji w kwocie 7 873 złotych. Dotychczasowe, trwające od dziewięciu lat akcje zwalczania barszczu Sosnowskiego kosztowały już ponad 46 tysięcy złotych, z czego 20,6 tysiąca złotych pochodziło z WFOŚiGW w Krakowie.