1 maja minęła 10. rocznica poszerzenia Unii Europejskiej o Polskę i 9 innych krajów. Czy warto było wstąpić do Unii, ocenimy dopiero w dłuższej perspektywie czasu, zapewne jednego czy dwóch pokoleń. Jednak to dziesięciolecie pokazało, że nasza gmina potrafi korzystać ze środków unijnych.
Inwestycje z ich udziałem są duże i małe, często sporo z nas ich wręcz nie dostrzega. W gminie Brzesko korzystano już od 2002 roku ze środków unijnych tzw. przedakcesyjnych. Od 2002 roku do 2014 roku zrealizowano 45 projektów inwestycyjnych na łączną kwotę 124 milionów 470 tysięcy 530 złotych. Na realizację tych projektów gmina Brzesko pozyskała z Unii Europejskiej 70 milionów 201 tysięcy 418 złotych, pozostałe ponad 54 miliony złotych przeznaczyła ze swojego budżetu. W latach 2002- 2007 zrealizowano 13 projektów, a w latach 2008-2014, 32 projekty na kwotę blisko 80 milionów złotych.Przed 10 laty Polska otrzymała szansę na odrobienie zaległości ekonomicznych, infrastrukturalnych i wyrównanie różnic w rozwoju. W naszej gminie dobrze zainwestowaliśmy, zarówno środki unijne jak i budżetowe. Przykładem niech będzie budowa kanalizacji, wodociągów, obiektów kultury, sal, boisk, rewitalizacja Rynku czy wiele mniejszych tzw. miękkich projektów, nieinwestycyjnych, których są setki. Cały czas uczymy się jak skuteczniej i efektywniej pozyskiwać środki unijne - mówi burmistrz Brzeska Grzegorz Wawryka.
O pozycji Gminy Brzesko, skuteczności pozyskiwania środków unijnych przez samorząd i pracowników urzędu, niech świadczą liczne wyróżnienia i nagrody - podkreśla przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Pasierb.