Seniorzy z klubu seniora działającego przy Rodzinie Kolpinga w Brzesku biorąc udział w projekcie ,,Sztuka życia” realizowanym przez Stowarzyszenie Rodzina Kolpinga w Krakowie-Nowy Bieżanów uczestniczyli w działaniu projektowym „Moja mała ojczyzna – tutaj czuję się dobrze i bezpiecznie”. Kolpingowski klub w Brzesku zapraszając kluby seniora z Krakowa-Nowy Bieżanów, Krakowa, Bochni, Porąbki Uszewska oraz Dębna przygotował program wycieczki zgodnie z założeniami projektu.
W pierwszym etapie poznawania naszej małej ojczyzny pojechaliśmy do Szczepanowa - miejsca otoczonego kultem ze względu na narodziny w tej miejscowości św. Stanisława – biskupa i męczennika, patrona Polski. Poznaliśmy miejsca i ciekawostki związane z Jego osobą oraz odwiedziliśmy gotycką bazylikę ufundowaną w roku 1470 przez Jana Długosza. Tam odmówiliśmy krótką osobistą modlitwę i ucałowaliśmy relikwie św. Stanisława.Drugim etapem naszej wędrówki było odwiedzenie kościoła NMP MK i św. Jakuba Apostoła w Brzesku wzniesiony przez Jana Długosza w 1447 roku, który jest wpisany do rejestru zabytków. 6 października 2018 roku został on podniesiony do godności sanktuarium pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła Starszego przy drodze Via Regia.
Kolejnym miejscem, które odwiedzili seniorzy był jeden z bardziej interesujących obiektów architektury przemysłowej, czyli browar Okocim założony w 1845 roku przez Jana Ewangelistę Goetza, który przywędrował z Bawarii. Otrzymał on tytuł barona z rąk cesarza Franciszka Józefa. Warto było poznać dziedzictwo rodu Goetzów, którzy stając się Polakami bardzo wiele zrobili dla miasta Brzeska i okolic.
Nasz spacer zakończyliśmy wspólnym posiłkiem w restauracji Pawilon, który za czasów barona Goetza pełnił funkcję teatru letniego.Byliśmy w miejscach, które chociaż są tak niedaleko to wiele osób było tam po raz pierwszy. W naszej wędrówce wszystko nam sprzyjało, nawet wysoka temperatura jak na tę porę roku i bezchmurne niebo. Przyroda serwowała nam niezwykły spektakl złotej polskiej jesieni. Każda wycieczka podobnie jak ta przynosi nowe doświadczenia, pozostawia w pamięci wiele nowych wiadomości i wspomnień, umożliwia zobaczenie na własne oczy tego co wcześniej widzieliśmy tylko na zdjęciach. Nasze uczestnictwo w tym projekcie pozwoliło na pogłębienie wiedzy zarówno o naszej małej ojczyźnie, jak i o otaczającym świecie.(Krystyna Plichta)