Finałem obchodów dnia pamięci o Żołnierzach Wyklętych, odbywających się od 1 marca, było dzisiejsze przedstawienie projektu „Żołnierze Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci – pamiętamy!” w Regionalnym Centrum Kulturalno- Bibliotecznym w Brzesku. W projekcie, który był zrealizowany przez uczniów i nauczycieli Publicznego Gimnazjum nr 2 uczestniczyły, na zaproszenie autorów, szkoły z powiatu i gminy Brzesko.
Honorowymi gośćmi w tym spotkaniu byli uczestnicy i świadkowie tamtych wydarzeń: płk. rez. Zdzisław Baszak, uczestnik kampanii wrześniowej 1939 roku. Walczył w 16 pułku piechoty, jako dowódca plutonu ckm. Przemierzył cały szlak bojowy pułku od bitwy pod Pszczyną do kapitulacji 6. Dywizji Piechoty 20września. Włączył się w konspiracyjną działalność Służby Zwycięstwu Polsce. Najpierw pełnił obowiązki zastępcy Komendanta Obwodu Dąbrowa Tarnowska ZWZ-AK i współorganizował konspiracyjne struktury w rejonie Dąbrowy Tarnowskiej. W latach 1941-1945 był oficerem dywersji przy Komendzie Obwodu Dąbrowa Tarnowska, organizował m.in. sekcje dywersyjno-szturmowe, które były wydzielonymi z Armii Krajowej, małymi oddziałami specjalnymi. W lipcu 1944 roku płk. Zdzisław Baszak uczestniczył w operacji „Most III” w Wał-Rudzie, pełniąc funkcję zastępcy dowódcy lądowiska.
Mjr.rez. Krzysztof Zasada, prezes Koła ŚZŻ AK w Brzesku oraz członkowie koła, porucznicy rezerwy: Władysław Tucznio, Jan Opiła, Stefan Marzec, Krystyna Misiak. Obecny był również prezes Okręgu Tarnów ŚZŻ AK Ryszard Żądło.
Przedstawienie zrealizowane było w konwencji Apelu Poległych, w hołdzie żołnierzom, którzy przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu, walcząc o wolną i niepodległą Polskę w szeregach AK, WiN, NSZ i NZW.
Dzisiejszy apel był okazją do podsumowania konkursów organizowanych przez gimnazjum PG 2.
W konkursie historyczno-plastycznym najlepszymi okazali się:
SZKOŁY PODSTAWOWE
I miejsce - Vanessa Opioła PSP nr 3 w Brzesku, Patrycja Mytnik Zespół Szkół SP w Woli Dębińskiej;
II miejsce - Dominika Warzecha PSP w Porębie Spytkowskiej;
III miejsce - Michalina Duda PSP nr 3 w Brzesku;
Wyróżnienia - Aleksandra Rynduch SP w Mokrzyskach, Zuzanna Sowa SP nr 3 w Brzesku.
SZKOŁY GIMNAZJALNE
I miejsce - Igor Kłusek Zespół Szkół PG w Woli Dębińskiej;
II miejsce - Paulina Stec PG nr 2 w Brzesku;
III miejsce -Radosław Batko Zespół Szkół PG w Woli Dębińskiej;
Wyróżnienia- Olimpia Ropek PG nr 1 w Brzesku, Monika Piech PG w Gnojniku, Daria Wąs PG w Gnojniku, Wiktoria Iskra PG nr 2 w Brzesku.
Konkurs Poezji i Pieśni „Żołnierze Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci – Pamiętamy!
KATEGORIA: PIEŚŃ
I miejsce - Joanna Dawid Zespół Szkół PG w Woli Dębińskiej;
II miejsce - Daria Nalepa, Kamila Gagatek, Gabriela Piekarz-PG nr 2 w Brzesku;
III miejsce - Łukasz Widło, Michał Stolarczyk Zespół Szkół PG w Woli Dębińskiej;
Wyróżnienia - Gabriela Gibała, Wiktoria Iskra PG nr 2 w Brzesku.
KATEGORIA: POEZJA
I miejsce - Joanna Zachara PG nr 1 w Brzesku;
II miejsce - Filip Wojtasiński – ZSTiO w Łysej Górze;
III miejsce - Sebastian Frankowicz PG nr 2 w Brzesku.
W imieniu Społeczności Publicznego Gimnazjum nr 2 im. Janusza Korczaka w Brzesku serdeczne podziękowania wszystkim zgromadzonym na uroczystym Apelu Pamięci „Żołnierze Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci – pamiętamy!”, oraz tym, którzy przyczynili się do jego realizacji złożyła dyrektor szkoły Elżbieta Wójciak:
burmistrzowi Brzeska Grzegorzowi Wawryce, przewodniczącemu Rady Miejskiej Tadeuszowi Pasierbowi, dyrektorowi Kuratorium Oświaty w Krakowie Delegatura w Tarnowie Urszuli Blicharz, oraz wizytatorowi Lidii Głowackiej, a także księdzu pułkownikowi Markowi Wesołowskiemu, dyrektorom szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, laureatom i uczestnikom konkursów oraz ich opiekunom, nauczycielom i uczniom szkół powiatu brzeskiego.
Organizatorami i koordynatorami projektu byli nauczyciele PG Nr 2:
Barbara Maria Górczewska, Agnieszka Tryba i Konrad Górczewski. Realizację projektu wsparli: Małgorzata Pikulska - Babraj, Małgorzata Rudnik, Jadwiga Zaczyńska oraz Andrzej Piotrowski.