Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
 Święto Kobiet w Buczu
04.03.2014

Święto Kobiet w Buczu

W poniedziałek  z okazji Święta Kobiet, sale  Publicznej Szkoły Podstawowej w Buczu  były miejscem spotkania Pań, mieszkanek sołectwa z burmistrzem Brzeska Grzegorzem Wawryką, przewodniczącym Rady Miejskiej Tadeuszem Pasierbem, radnym RM Piotrem Wyczesanym oraz sołtysem Stanisławem Milewskim i członkami rady sołeckiej. Burmistrz Grzegorz Wawryka składając Paniom życzenia, podkreślił znaczenie i rolę kobiety w życiu rodziny oraz społeczności . – Jesteście szanowne panie  przewodniczkami i kreatorkami, na waszej pracy i zaangażowaniu budujemy fundament pomyślności- mówił.

Paniom obecnym na spotkaniu  oraz wszystkim mieszkankom Bucza życzenia złożyli również przewodniczący Rady Miejskiej  oraz radny i sołtys. Blisko pięćdziesiąt Pań, które zaszczyciły  spotkanie swoją obecnością  wysłuchało koncertu zespołu „After Day”, a w dalszej części spotkania trzy panie szczególnie zasłużone dla lokalnej społeczności otrzymały statuetki  i wyróżnienia  „Siłaczki 2014”. Burmistrz Grzegorz Wawryka  uhonorował panią Agatę Basarabę, dyrektorkę szkoły w Buczu oraz Krystynę Wyczesany, pracowniczkę szkoły, dyplomami za wieloletnią, wzorową pracę.

„Siłaczkami 2014” w Buczu zostały panie: Józefa Klimek- pracę pedagogiczną rozpoczęła w 1952 roku w Mokrzyskach, a od 1953 roku pracowała w Szkole Podstawowej w Buczu. Pani Józefa pracowała jako nauczycielka języka ojczystego. Tak wspomina:  -Młodzież chętnie uczyła się, brała udział w konkursach, olimpiadach, zajęciach pozalekcyjnych. Warunki pracy były dość trudne, szkoła liczyła ponad 300 uczniów. Nauka odbywała się na dwie zmiany. Były to lata powojenne, braki zaznaczały się w każdej dziedzinie życia i nauki”. Pani Józefa  w kilku pokoleniach swoich wychowanków rozwijała miłość do języka ojczystego, kultury narodowej i miłości do ojczyzny.

Irena Góra- pracę jako nauczycielka  rozpoczęła w Iwkowej, gdzie uczyła przez 3 lata. Następnie przeniosła się na stałe do Bucza. Tutaj rozpoczęła pracę we wrześniu 1973 r. Od września1982 r. do grudnia 1992 r. pełniła funkcję dyrektorki Szkoły Podstawowej w Buczu. Podczas jej kadencji jako dyrektorki szkoły - oprócz wielu osiągnięć dydaktycznych szkoły, wykonano bardzo wiele prac remontowo-gospodarczych. Po raz pierwszy zorganizowano dożywianie dzieci i akcję szklanka mleka. Prężnie działał zespół chóralny „Kalinki”, który  zdobywał wiele laurów i wyróżnień. W zawodzie nauczycielskim przepracowała 30 lat - w tym w Buczu 27. Była  ławnikiem w  Sądzie Powiatowym, Rejonowym, a także biegłym tłumaczem przysięgłym. Działa społecznie i charytatywnie jako członek Rady Sołeckiej, Rady Parafialnej, Akcji Katolickiej i Stowarzyszenia Na Rzecz Rozwoju Wsi Bucze. Pisze wiersze, bajki i legendy. Miłośniczka przyrody i dobrej książki.

Maria Lis- całe swoje życie związana jest z Buczem. Wspólnie z mężem Ignacym od ponad 25 lat prowadzi firmę osiągając sukcesy na rynku lokalnym i ciesząc się uznaniem w branży.  Jej staranność, upór w dążeniu do celu i rzetelność pomogły zbudować  betoniarni Trans Lis Bet solidną markę, która może pochwalić się licznymi sukcesami.  Obecnie, jako osoba prowadząca odpowiedzialny biznes nie zapomina o potrzebujących - udziela się charytatywnie wspierając szkoły, przedszkola, organizacje pozarządowe. Współfinansuje wyjazdy dzieci na obozy i kolonie. Nie odmawia potrzebującym. Uśmiechnięta, ciepła, ale też niezłomna kobieta o stalowych nerwach i gorącym sercu. Perfekcyjna pani domu, idealna businesswoman, lubiana szefowa, wręcz  kobieta instytucja.

DSC_8207DSC_8124DSC_8128DSC_8130DSC_8141DSC_8143DSC_8148DSC_8150DSC_8153DSC_8158DSC_8162DSC_8168DSC_8170DSC_8172DSC_8176DSC_8180DSC_8186DSC_8193DSC_8196DSC_8202