Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Dzień Ławnika Polskiego
29.06.2017

Dzień Ławnika Polskiego

Z inicjatywy przewodniczącej Rady Ławniczej Sądu Rejonowego w Brzesku, Elżbiety Wojnowicz w siedzibie urzędu miejskiego odbyło się uroczyste spotkanie władz miasta z ławnikami  z okazji Dnia Ławnika Polskiego.  Na spotkanie zostali zaproszeni ławnicy, którzy swoją funkcję pełnili co najmniej dwie kadencje. Spotkanie rozpoczęła przewodnicząca rady, która podziękowała za przybycie mimo wakacyjnego okresu, wielu spraw, które trzeba było odłożyć by uczestniczyć w spotkaniu.

Elżbieta Wojnowicz przedstawiła historię powstania i losy tej zaszczytnej funkcji  oraz obecną sytuację ławników. -Historia ławnika  sięga okresu średniowiecza gdzie w  miastach polskich początkowo członek zarządu miejskiego, od XIII w. ławy sądowej. W latach 1919–39 członek zarządu miejskiego lub gminnego, wybierany był  przez radę, od 1950 roku pochodzący z wyboru członek składu orzekającego w sądach rejonowych i wojewódzkich, a od 1999 roku także do okręgowych w sprawach karnych i cywilnych, rozpoznawanych w pierwszej instancji na rozprawie. Ławnicy są niezawiśli i mają z sędziami równe obowiązki i uprawnienia, nie mogą tylko przewodniczyć rozprawie; ławnicy są wybierani na cztery lata przez rady gmin do wszystkich sądów działających na obszarze właściwości określonego sądu okręgowego. Dziś prace ławnika – sędziego społecznego reguluje Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej – mówiła w czasie spotkania Elżbieta Wojnowicz.

W Polsce, jako jednym z niewielu krajów na świecie istnieje funkcja sędziego społecznego – ławnika, który najczęściej wraz z drugim ławnikiem orzekają wraz z sędzią zawodowym. I taki układ wydaje się wręcz idealny, bo łączy udział społeczeństwa z fachowym doradztwem sędziego. Główną rolą ławników jest przedstawienie stanowiska i oceny danego stanu faktycznego z punktu widzenia społeczeństwa. Często służą młodym sędziom wiedzą zawodową i doświadczeniem życiowym. W sprawach rodzinnych dla młodego sędziego mogą być nieocenioną pomocą. Dziś sytuacja ławników jest niepewna, jakie będą ich losy czas pokaże.

Burmistrz, w imieniu własnym i władz samorządowych wręczył listy gratulacyjne, w których znalazły się podziękowania i wyrazy uznania za prace na rzecz polskiego wymiaru sprawiedliwości, za pełnienie tej zaszczytnej a zarazem odpowiedzialnej funkcji sumiennie i wzorowo, kierowanie się w postępowaniu  zasadności i uczciwości.

W dalszej mniej oficjalnej części spotkania przy kawie i ciastku  wspominano pracę ławnika na przestrzeni lat. Wiele zaproszonych osób już nie pracują jako ławnicy, nie mniej mile wspominają swoją rolę.

Podziękowania od burmistrza otrzymali: Zdzisława Schulz, Stanisława Jeleń, Bogumiła Biernat, Monika Kulak, Bożena Mleczko, Stefan Szot, Jacek Frankowski, Piotr Pieprzyk, Emilia Kamińska, Anna Rzepa, Maria Krzyżak, Władysław Skalski, Józefa Adamczyk, Józefa Malik, Maria Janicka, Irena Góra, Elżbieta Makurat, Maria Babicz, Maria Karwala i Elżbieta Wojnowicz.

dsc_0007dsc_0012dsc_0014dsc_0019dsc_0023dsc_0027dsc_0030dsc_0034