Pięcioosobowy zespół z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 w Brzesku wystąpił w finałowych zmaganiach 26. Odysei Umysłu.
Odyseja Umysłu to konkurs kreatywnego rozwiązywania problemów. Jego zadaniem jest rozwój twórczych zdolności dzieci i młodzieży, które w grupach podejmują się wykonania jednego z narzuconych przez organizatorów zadania. Na ogólnopolski finał projektu, który odbył się 1 i 2 kwietnia 2017 r. w Pomorskim Parku Naukowo – Technologicznym w Gdyni przybyło 220 drużyn z całej Polski. Wśród nich znalazła się ekipa z brzeskiej „trójki” w składzie: Gabriela Gumularz, Emilia Sacha, Zuzanna Szczepaniak, Dagmara Wolak i Julia Wójcik. Pieczę nad drużyną sprawował trener - Krystian Sroka.
Zespół podczas konkursu zaprezentował autorskie przedstawienie, w którym skonstruowany przez dzieci „dziwnobot” obserwuje ludzi i przyswaja sobie umiejętności typowe dla człowieka. Pomysłowy scenariusz oraz niebanalne kostiumy i rekwizyty spotkały się z żywiołową reakcją publiczności. Znakomity występ zyskał także uznanie w oczach jurorów, którzy przyznali drużynie z brzeskiej szkoły wysokie noty.
Oprócz konkursowych występów organizatorzy przygotowali dla uczestników projektu szereg ciekawych zajęć. Brzescy Odyseusze znaleźli również czas na obejrzenie pięknego Trójmiasta. Dzieci zwiedziły molo w Sopocie, Westerplatte, gdańską starówkę oraz spacerowały brzegiem morza. Piękna, słoneczna pogoda sprzyjała wycieczce, którą dzieci odbyły w doskonałym nastroju.
Udział w międzynarodowym projekcie edukacyjnym Odyseja Umysłu był dla uczniów niezapomnianą przygodą, która oprócz wielu pozytywnych wrażeń, dała im także możliwość rozwinięcia przydatnych umiejętności, takich jak: współpraca w zespole, twórcze rozwiązywanie problemów, łączenie wiedzy z różnych dziedzin i stosowanie jej w praktyce. Był to również wyjątkowy trening kreatywności.
Wyjazd uczniów do Gdyni był możliwy dzięki ogromnemu zaangażowaniu i wsparciu finansowemu burmistrza Brzeska Grzegorza Wawryki oraz księdza proboszcza parafii Miłosierdzia Bożego w Brzesku Wojciecha Wernera.
Katarzyna Zelek