W związku z trwającym sezonem grzewczym, mając na uwadze bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Brzesku ponownie apeluje i prosi:
Zróbmy wszystko, aby uniknąć wystąpienia zagrożeń powodowanych przez czad, chrońmy siebie i swoich bliskich.
Czasem wystarczy tylko pomyśleć, czasem trzeba uczynić coś więcej (wykonać przegląd techniczny instalacji grzewczych i kominowych, zamontować czujkę wykrywającą tlenek węgla lub dym), żeby otrzymać gratyfikację w postaci zdrowia i życia.
CZAD I OGIEŃ – OBUDŹ CZUJNOŚĆ – przeczytaj to może ocalić ci życie
Wymagania odnośnie stosowania czujek tlenku węgla.
Detektory tlenku węgla są produkowane przez bardzo wielu wytwórców. Urządzenia te przeznaczone są do monitorowania pomieszczeń pod kątem obecności tlenku węgla. W przypadku wykrycia niebezpiecznego stężenia czadu w czujce powinien automatycznie uruchomić się wbudowany sygnał akustyczny oraz optyczny. Najlepiej, jeżeli urządzenia te zasilane są przez baterie. Gwarantuje to kompleksową ochronę niezależnie od napięcia w sieci. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w czasie awarii zasilania występuje bardzo duża liczba przypadków zatrucia tlenkiem węgla. W celu zapewnienia prawidłowej i ciągłej pracy wskazane jest, żeby czujka czadu sygnalizowała stan rozładowania baterii.Żeby mieć pewność, iż zakupiony przez nas wyrób będzie działał prawidłowo i został wykonany z zapewnieniem najwyższych standardów procesu technologicznego, nie wystarczy samo oznakowanie wyrobu znakiem CE. Oznaczenie CE informuje o tym, że dane urządzenie jest dopuszczone do obrotu na terenie krajów Unii Europejskiej, nie potwierdza jednak spełnienia wymagań aktualnej na terenie naszego kraju normy europejskiej PN-EN 50291-1: 2010. Urządzenia elektryczne do wykrywania tlenku węgla w pomieszczeniach domowych – Część 1: Metody badań i wymagania.Ważne jest, aby czujka posiadała znak zgodności z normą – potwierdzenie to jest wydawane przez certyfikowane jednostki badawcze.Detektory tlenku węgla nieposiadające zgodności z normą PN-EN 50291-1: 2010 nie dają gwarancji niezawodności i prawidłowego dozoru pomieszczeń.
Rzeczoznawca ds. zabezpieczeń przeciwpożarowychmł. bryg. Władysław Świder