Wojciech Wojdak jedzie do Windsor
25.11.2016

Wyśmienitą formą błysnął Wojciech Wojdak podczas zawodów cyklu Grand Prix w pływaniu na basenie 25-metrowym rozegranych w miniony weekend w Poznaniu. Zawody były jednocześnie kwalifikacją przed Mistrzostwami Świata, które odbędą się w dniach 6-11 grudnia w kanadyjskim Windsor. Wychowanek brzeskiego BOSiR-u (aktualnie zawodnik Unii Oświęcim) minima kwalifikacyjne uzyskał na dwóch dystansach – 400 i 1500 metrów.

Na 1500 metrów zwyciężył w imponującym stylu. Pokonał ten dystans w czasie 14:26,94, co jest jego rekordem życiowym lepszym od dotychczasowego o pół minuty. Drugiego na mecie Filipa Zaborowskiego wyprzedził o blisko 40 sekund, a w pokonanym polu pozostawił jeszcze 43 innych rywali. Przypomnijmy, że na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro pochodzący z Maszkienic pływak dystans 1500 metrów przepłynął w czasie 15:13,18. Aktualny rezultat to dobry prognostyk przed światowym czempionatem, tym bardziej, że w ostatnich latach szczyt formy Wojciecha Wojdaka przypadał zawsze w grudniu.Właśnie w grudniu ubiegłego roku podczas Mistrzostw Europy w izraelskiej Netanyi Wojdak ustanowił rekord Polski na dystansie 400 metrów. W Poznaniu popłynął tylko o 0,04 sekundy wolniej od tego rekordu. Oczywiście wygrał, a osiągnięty czas spełnia wymogi postawione przez Polski Związek Pływacki, aby i na tym dystansie wystartować w Windsor. W tej konkurencji wystartowało 118 zawodników.Na tych samych zawodach Wojdak zajął drugie miejsce na dystansie 200 metrów, a na starcie stanęło 234 pływaków. Do zawodów w Poznaniu zgłosiła się w tym roku rekordowa liczba zawodników.

Na kanadyjskie Mistrzostwa Świata zakwalifikowało się tylko trzech Polaków – oprócz Wojtka nasz kraj reprezentować będą Radosław Kawęcki (AZS AWF Warszawa) i Tomasz Polewka (AZS AWF Katowice).Do Kanady nasi reprezentanci polecą z warszawskiego Okęcia (via Frankfurt) 30 listopada. Na aklimatyzację będą mieć tylko 5 dni, bo mistrzostwa rozpoczną się 6 grudnia. Zapewne będą mogli liczyć na gorący doping kibicółw, bowiem w Windsor mieszka ponad 8,5 tysiąca Polaków. Do kraju powrócą 13 grudnia, by natychmiast przenieść się do Olsztyna, gdzie w dniach 15-18 grudnia odbędą się Mistrzostwa Polski na basenie 25-metrowym.

Trzymając kciuki za Wojciecha Wojdaka przypominamy, że do 5 grudnia można poprzez SMS-y głosować na brzeskiego kraulistę w organizowanym po raz 25. plebiscycie 10 Asów Małopolski.