Ta strona używa plików Cookie. Korzystając z tej strony zgadzasz się na umieszczenie tych plików na twoim urządzeniu
Podsumowanie Światowych Dni Młodzieży w gminie Brzesko
08.08.2016

Podsumowanie Światowych Dni Młodzieży w gminie Brzesko

Do tego   wydarzenia gmina przygotowywała się  ponad rok. Szczególny nacisk położono na przygotowanie placówek szkolnych do przyjęcia  ponad 1000 pielgrzymów. Ważnym elementem było zapewnienie bezpieczeństwa, sprawnego transportu, czystości ulic, placów i parkingów.  Tak duża impreza wymagała perfekcyjnej współpracy z koordynatorami ze strony kościelnej a także policją, Sanepidem, jednostkami OSP i PSP, SOK-iem, brzeskim szpitalem oraz przedstawicielami PKP.

Burmistrz Grzegorz Wawryka  powołał specjalny zespół  złożony z pracowników Urzędu Miejskiego, księży-koordynatorów, dyrektorów szkół, prezesów gminnych spółek, policjantów i strażaków, który miał przygotować gminę do przyjęcia pielgrzymów. Dzięki tak szeroko zakrojonej współpracy i olbrzymiemu zaangażowaniu wszystkich służb, a szczególnie wolontariuszy z parafii gminy Brzesko, księży-koordynatorów  oraz samych mieszkańców,  możemy być dumni z  tych  tak wspaniałych  dla Polski jak i naszej gminy Światowych Dni Młodzieży.

Na terenie gminy zakwaterowano blisko siedem tysięcy pielgrzymów, w tym 1250 w szkołach gminnych, 330 w innych placówkach oświatowych oraz domach ludowych, 148 w obiektach hotelowych. Pozostałych przyjęli mieszkańcy gminy do swoich domów. Codziennie na dworcu PKP odprawiano w kierunku Krakowa  około trzech tysięcy osób, a w  sobotę  30 lipca ponad sześć tysięcy osób. Pomocy medycznej w SOR lub na miejscu zdarzenia udzielono 18 osobom. W działaniach zabezpieczania miejsc koncentracji pielgrzymów brało udział osiem jednostek OSP z gminy Brzesko.

Urząd Miejski zapewnił na dworcu PKP, w związku z upałami blisko trzy tysiące butelek wody mineralnej dla pielgrzymów a parafie ponad sześć tysięcy. Pielgrzymi zakwaterowani na terenie gminy pochodzili z 11 krajów: Włoch, Francji, Węgier, Czadu, Martyniki, Burkina Faso, USA, Kanady, Rumunii, Argentyny i Ukrainy. Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne przewiozło  około 18.000 pielgrzymów, do tego celu wykorzystywano równocześnie do 10 autobusów, przy jednoczesnym zaangażowaniu 13 pracowników. Na dyżurach w Urzędzie Miejskim pracowało łącznie 29 osób, które podjęły  36 interwencji związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa, porządku publicznego oraz związane z przepływem informacji niezbędnych w zarządzaniu sytuacj. RPWiK w związku z ŚDM odnotowało cztery interwencje.

Wszystkim należą się słowa wielkiego uznania za olbrzymie zaangażowanie i znakomite przyjęcie pielgrzymów.

DSC_0809DSC_0713DSC_0736DSC_0794