Jak wynika z raportu przygotowanego przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie, Brzesko to jedno z trzech miast w Małopolsce, obok Gorlic i Olkusza z najmniejszym smogiem. Stężenie groźnego dla zdrowia pyłu PM10 wynosi 29 mikrogramów ma metr sześcienny, podczas gdy dopuszczalna norma wynosi 40.
-Wyniki badań prowadzonych przez WIOŚ przynoszą dla mieszkańców dobre wiadomości. Oddychamy czystym powietrzem, a przez to jesteśmy zdrowsi - mówi burmistrz Brzeska, Grzegorz Wawryka.
Nie da się ukryć, że stan czystości powietrza to w sporej mierze efekt działań samorządu, zarówno w sferze inwestycyjnej, jak i edukacyjnej. Niemal w całej gminie jest już sieć gazowa, coraz większa liczba mieszkańców instaluje w swoich domach tego typu ogrzewanie. -Od wielu lat zabiegaliśmy o to, aby ciężki ruch samochodowy wyprowadzony został z miasta, co praktycznie już się udało, ruch tranzytowy niemal całkowicie omija miasto - dodaje burmistrz Grzegorz Wawryka.
Wielomilionowe inwestycje prowadziło i nadal prowadzi Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, które dba o to, aby spalanie węgla było jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców. Modernizacja taśm przesyłowych, wymiana przemysłowych filtrów i wiele innych wykonanych zadań powodują, że MPEC emituje do atmosfery minimalną dawkę zanieczyszczeń. Należy dodać, że inne duże zakłady pracy działające na terenie miasta także należycie dbają o ochronę środowiska.
Warto podkreślić, że gmina już od piętnastu lat prowadzi konkurs ekologiczny „Brzesko. Czysta gmina”, a jego efekty już widać. -Pierwsi uczestnicy konkursu to już teraz dorośli ludzie, którzy doskonale wiedzą, jak dbać o otaczające ich środowisko naturalne. Temat jednej z edycji konkursu brzmiał: „Kochasz dzieci, nie pal śmieci”, uczniowie wszystkich szczebli szkół oraz ich rodzice informowani byli o niebezpieczeństwach wynikających z palenia w domowych piecach plastikowych opakowań. W gminie znakomicie prowadzona jest gospodarka odpadami, w tym segregacja m.in. opakowań plastikowych. Mieszkańcy mają coraz wyższą świadomość ekologiczną - mówi Danuta Zięba , kierownik Biura Gospodarki Odpadami w Urzędzie Miejskim.