Panie burmistrzu, rok 2015 był wyjątkowy, jeśli chodzi o budowę dróg, oddany został do użytku północny zjazd z autostrady, trwa budowa południowego, docelowego. Proszę wyjaśnić, w jaki sposób poprawią one jakość życia w mieście?
Niedawno oddany został północny zjazd z autostrady, który jest jednocześnie obwodnicą Mokrzysk. Teraz wszystkie samochody jadące w kierunku Szczurowej i dalej w stronę województwa świętokrzyskiego omijają centrum miasta. Niezwykle ważny jest fakt, że ruch samochodowy omija także Mokrzyska, a mieszkańcy nareszcie z ulga odetchnęli. Dobiega końca budowa południowego zjazdu z autostrady. Teraz zjazd przebiega ulicą Leśną, co stanowi pewien dyskomfort dla mieszkańców ulic Wiejskiej, Leśnej i kilku z nimi sąsiadujących. Najprawdopodobniej już wiosną roku południowy zjazd zostanie oddany do użytku, a Leśna stanie lokalną spokojną drogą, a ruch będzie na niej bardzo mały.
Gmina buduje i remontuje wiele dróg lokalnych i chodników, w roku 2015 samorząd wydał na ten cel rekordowe kwoty.
Niedawno zakończył się pierwszy etap budowy kilku ulic na osiedlu Słotwina – Jana Pawła II, Generała Władysława Sikorskiego, Oświecenia i Odrodzenia. Dzięki przeprowadzonym pracom powstały trzy nowe odcinki jezdni z wjazdami na osiedle od strony ulic Okulickiego, Solskiego i Kołłątaja. Wykonane dotąd prace kosztowały 450 tysięcy złotych, cała ta kwota pochodzi z budżetu gminy. Kolejny etap budowy realizowany będzie w tym roku.
Gotowa jest już nowa droga, która połączyła ulice Wiejską i Jasną, ile kosztowała jej budowa?
Między tymi dwoma ulicami znajdują się tereny budowlane i w ostatnich latach powstało tam wiele domów jednorodzinnych. Mieszkańcy nie mieli jednak wygodnego dojazdu do swoich posesji , ale teraz sytuacja już się zmieniła. Nowowybudowana droga stanowi także naturalny skrót dla pieszych, jej budowa kosztowała blisko pół miliona złotych.
Panie burmistrzu, jak co roku gmina sporo wydaje na oświatę.
Edukacja to dziedzina, która musi być finansowana na wysokim poziomie. Nauka i wychowanie to obowiązek gminy, z którego Brzesko wywiązuje się bez zarzutu. Dbamy o wysoki poziom nauczania zatrudniając znakomitą kadrę oraz o budynki, w których dzieci się uczą i pracują. Przy kilku szkołach powstały boiska ze sztuczną nawierzchnią, w kolejnych latach planujemy budowę kolejnych. W fazę końcową wchodzą prace przy budowie hali sportowej przy szkole „trójce”.
W ciągu kilku najbliższych lat w Buczu powstać ma strefa aktywności gospodarczej, jest to realny termin?
W bieżącej perspektywie unijnej będzie sporo pieniędzy na organizację stref aktywności gospodarczej, liczę na to, że uda nam się je pozyskać. Zainteresowanie naszymi terenami inwestycyjnymi jest spore, także wśród lokalnych przedsiębiorców. W Buczu znajduje się kompleks należących do gminy działek o powierzchni blisko 40 hektarów, utworzenie tam strefy aktywności gospodarczej na pewno pozwoli na utworzenie nowych miejsc pracy. Przykładem na to, że tak się stanie jest strefa, jaka kilka lat temu powstała na Pomianowskim Stoku. Teraz znajduje się tam kilkanaście firm, które zatrudniają kilkaset osób.
Ostatnie kilka lat to okres dynamicznego rozwoju gminy, samorząd i jego działania są pozytywnie oceniane przez mieszkańców.
Niedawno nasza gmina została uznana za jedną ze 100 najlepszych gmin w ogólnopolskim rankingu samorządów organizowanym przez dziennik Rzeczpospolita. Organizatorzy rankingu oceniali działalność samorządu na kilku płaszczyznach, uhonorowali te samorządy, które najlepiej dbają o podniesienie jakości życia mieszkańców, rozwój, pozyskiwanie środków unijnych, gospodarność, wydawanie środków publicznych przy zachowaniu reguł i bezpieczeństwa finansowego. My wszystkie te zasady każdego dnia wprowadzamy w życie, w ciągu kilku ostatnich lat gminie Brzesko udało się pozyskać blisko 100 milionów złotych z różnorakich funduszy europejskich. Umożliwiło to realizację wielu zadań inwestycyjnych – budowę RCKB, rewitalizację rynku, budowę hal i boisk sportowych, remonty wielu dróg, a także budowę sieci wodociągowej i kanalizacyjnej. Warto przypomnieć, że każdego roku około 50 milionów złotych wydajemy na oświatę.