Jednym z więźniów, który w pierwszym transporcie, w czerwcu 1940 roku wywieziony został z Tarnowa do Auschwitz był Józef Paczyński. Urodził się w 1920 roku w Łękawicy koło Wadowic, jest jednak związany z Brzeskiem, w 1969 roku został pierwszym dyrektorem Technikum Mechaniczno-Elektrycznego, gdzie pracował do 1976 roku.
Pan Józef Paczyński mieszka w Krakowie, mimo podeszłego wieku cieszy się dobrym zdrowiem. Został odznaczony przez konsula generalnego Republiki Federalnej Niemiec dr Heinza Petersa Krzyżem Zasługi na Wstędze Orderu Zasługi Republiki Federalnej Niemiec. Doceniono w ten sposób jego wieloletnią pracę z młodzieżą, co przyczyniło się do zbliżenia narodów polskiego i niemieckiego.
Józef Paczyński w 1939 roku był uczestnikiem kampanii wrześniowej, dostał się do niewoli niemieckiej, ale udało mu się z niej zbiec. Później chciał dostać się do Francji, gdzie tworzona była Armia Polska. Jego podróż została przerwana na Słowacji, gdzie został schwytany i osadzony w więzieniu, najpierw w Nowym Sączu, później w Tarnowie. To właśnie stamtąd 14 czerwca 1940 roku wyruszył pierwszy transport do utworzonego przez nazistów obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Józefowi Paczyńskiemu wytatuowano na przedramieniu numer 121. W obozie przebywał do stycznia 1945 roku. Józef Paczyński przez kilka lat był obozowym fryzjerem, strzygł esesmanów, a także samego komendanta KL Auschwitz, Rudolfa Hőssa.
Kiedy do obozu dotarła wieść o zbliżającej się Armii Czerwonej, Niemcy postanowili ewakuować część więźniów. Zorganizowali tak zwany „Marsz śmierci”, który zakończył się w Wodzisławiu Śląskim. Stamtąd Józef Paczyński wywieziony został do KL Mauthausen, później do jego filii w Melku i Ebensee, w których przebywał do 6 maja 1945 roku.
Zdjęcia Piotr Tracz (wszelkie prawa zastrzeżone)