W gimnazjum w Jadownikach na pięć dni korytarze i klasy szkolne przybrały nową szatę. Barwy narodowe krajów anglojęzycznych i niemieckojęzycznych oraz Ukrainy, gazetki, rekwizyty i flagi skierowały uwagę wszystkich na znane i mniej znane atrakcje i ciekawostki kulturowe i krajoznawcze tych państw. Z głośników rozbrzmiewała muzyka, krajów, którym poświęcony był dany dzień.
Każdego dnia odbywały się konkursy lub przedstawienia, prezentacje, warsztaty oraz degustacje narodowych potraw przygotowanych przez stołówkę szkolną oraz samych uczniów- jak miało to miejsce w przypadku brytyjskich ciasteczek podawanych w czasie five o’clock. Z przedstawieniem „Three little pigs” młodzi aktorzy udali się do pobliskiej szkoły podstawowej, a później zaprezentowali je także społeczności gimnazjum. Uczniowie pomysłowo ubierali się w narodowe barwy państwa, które prezentowali innym kolegom. Przez cały tydzień w ludowym stroju ukraińskim chodziła nauczycielka Agata Kogut, której klasa prezentowała państwo zaprzyjaźnionej i współpracującej z naszą szkoły w Śniatynie oraz miejsce zamieszkania wielu Polaków, których dramatyczne losy pozbawiły ojczyzny.
Kulminacją „Tygodnia” było wspólne spotkanie wszystkich klas na sali gimnastycznej, prezentacja państw poprzez galerię znanych postaci oraz turniej „Jeden z dwunastu” poświęcony wiedzy o prezentowanych krajach. Przybyli do nas z tej okazji Michael Jakson. księżna Sisi, królowa Elżbieta, Abraham Lincoln i inne znakomite postaci oraz grupy w barwnych strojach ludowych. Zadziwiała i budziła radość pomysłowość jaką wykazali uczniowie w tej sprawie. Ta najbardziej kolorowa i emocjonująca część zakończyła się rozdaniem nagród w licznych konkursach.
W ostatnim dniu sześć klas uczestniczyło w warsztatach tańców irlandzkich i szkockich powadzonych przez panie Annę Musiał i panią Urszulę Mirek z zespołu COMHLAN. Na stołówce natomiast serwowano barszcz ukraiński i placki ziemniaczane ze śmietaną. Tak zakończył się rozbrzmiewający kilkoma językami tydzień- jedyny taki w tym roku.Przygodę z językami obcymi wymyśliła i zaplanowała nauczycielka Anna Stanisławczyk, a realizowała wspólnie z Joanną Witkowską-Węgiel i wszystkimi nauczycielami języków obcych w PGJ.