W związku z sytuacją w kraju od dnia 2 października 2014 r. w ramach wprowadzonego czasu gotowości obronnej czasu wojny uruchomiony został system Stałego Dyżuru w Urzędzie Miejskim w Brzesku. Przekazywanie informacji o sytuacji i zdarzeniach występujących na terenie gminy odbywa się wyłącznie w systemie Stałego Dyżuru. Burmistrz Brzeska w związku z niestabilną sytuacją w państwie polecił wzmocnić ochronę budynku Urzędu Miejskiego i Starostwa Powiatowego w Brzesku, oraz zacieśnić współpracę i uszczegółowić przepływ informacji pomiędzy organami administracji i służb ratowniczych oraz podmiotów porządkowo – ochronnych.
W dniu 3 października 2014 r. przez teren miasta Brzeska w kierunku wschodnim przejeżdża konwój z pomocą humanitarną Polskiego Czerwonego Krzyża eskortowany przez policję. Konwojem składającym się z sześciu pojazdów (w tym czterema busami) porusza się grupa blisko 30 wolontariuszy PCK. O godz. 11.00 kolumna przejeżdżając ulicą Szczepanowską w Brzesku w rejonie zalesionym zostaje zaatakowana przez dywersantów. Ładunek – pułapka wybucha pod jednym z pojazdów. Autokar z wolontariuszami z PCK zostaje ponadto ostrzelany przez członków uzbrojonej grupy, którzy następnie oddalają się w kierunku kompleksu leśnego. Policyjna grupa pościgowa udaje się za dywersantami. Równocześnie prowadzone są działania ratownicze w miejscu unieruchomienia konwoju mające na celu udzielenie pomocy osobom poszkodowanym oraz uwolnienie ich z uszkodzonych pojazdów (ze względu na ilość osób poszkodowanych incydent ma charakter zdarzenia masowego). Wyłączony z ruchu zostaje fragment ulicy Szczepanowskiej na odcinku od ul. Bujaka do wiaduktu kolejowego przy ul. Bagiennej. Z uwagi na dużą liczbę osób poszkodowanych na miejscu zdarzenia rozwijany jest doraźny punkt pomocy medycznej, gdzie lżej ranni będą opatrywani, natomiast ciężej ranni zaopatrywani i przekazywani zespołom ratownictwa medycznego i przewożeni do szpitalnego oddziału ratunkowego.
Działania ratownicze prowadzone wspólnie przez Zespoły Ratownictwa Medycznego, Państwową Straż Pożarną, Ochotnicze Straże Pożarne oraz Policję, a także operacja pościgowa realizowana przez Policję zakończona zostaje ok. godz. 12.30.
Na szczęście to tylko ćwiczenia, wzorowo przygotowane i przeprowadzonew Brzesku. Po zakończeniu części praktycznej odbyło się podsumowanie przeprowadzonych działań taktycznych z udziałem uczestników ćwiczenia - PSP, Policji, ratowników medycznych, OSP oraz obserwatorów, czyli przedstawicieli ościennych samorządów gminnych i powiatowych, Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, Oddziału Zamiejscowego MUW w Tarnowie, Szpitala Powiatowego w Brzesku.
Ireneusz Węglowski