Dlaczego warto tu inwestować?
Nasze atuty
– znakomita sieć komunikacyjna: bezpośredni dostęp do autostrady A4, dwóch dróg krajowych (DW 75 i DW 94) oraz linii kolejowej. Około 45 minut do międzynarodowego portu lotniczego Kraków – Balice
– bliskość dużych ośrodków biznesowych: Kraków (60 km), Nowy Sącz (55 km) Tarnów (30 km)
– ponad 3 tys. podmiotów gospodarczych
– długa tradycja przemysłowa
– średnie szkoły o profilach technicznych
– względnie niskie koszty życia
– rozbudowana infrastruktura sportowa i rekreacyjna
– dostępność źródeł geotermalnych
Stopa bezrobocia w 2022 r.
- Bezrobocie w Polsce: 5,2%
- Bezrobocie w Małopolsce: 4,5%
- Bezrobocie w Gminie Brzesko: 5,6%
Przeciętne wynagrodzenie brutto w 2022 r.
- Polska: 6 708 zł
- Małopolska: 6 825 zł
- Gmina Brzesko: 5 128 zł
Zasoby ludzkie
Edukacja
W Gminie Brzesko funkcjonuje 12 Szkół Podstawowych, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych oraz Zespół Szkół Technicznych i Branżowych profilach kształcących techników budownictwa, elektryków, geodetów, informatyków, mechatroników, programistów, robotyków. Szkoła jest otwarta na szkolenie pracowników zgodnie z zapotrzebowaniami działających w okolicach zakładów.
W Krakowie (60 km) znajdują się czołowe uczelnie w Polsce: Uniwersytet Jagielloński, Akademia Górniczo -Hutnicza, Politechnika Krakowska.
W pobliskim Tarnowie (30 km) funkcjonuje Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa specjalizująca się w m.in. w inżynierii materiałowej, mechatronice, automatyce i robotyce).
Czas wolny
Mieszkańcy Brzeska mogą korzystać z Krytej Pływalni, kortów tenisowych, toru kręglarskiego, bowlingu, boisk sportowych ze sztuczną nawierzchnią, pełnowymiarowych hal sportowych, stadniny koni i szlaków turystycznych a także stawów rybnych.
W Brzesku funkcjonuje też Regionalne Centrum Kulturalno Biblioteczne, Kino, Muzeum Regionalne, puby i restauracje. W odległości zaledwie 60 km od Brzeska znajduje się Kraków z jedną z najlepszych ofert kulturalnych w Polsce. Zakopane, stolica polskich Tatr jest oddalona od Brzeska o 120 km.
POMOC
Wsparcie dla inwestora
Ulgi podatkowe dla małopolskich przedsiębiorców. Wsparcie Krakowskiego Parku Technologicznego dla firm
Prowadzisz przedsiębiorstwo na terenie Małopolski lub powiatu jędrzejowskiego? Zgłoś się do Krakowskiego Parku Technologicznego. Możesz otrzymać wsparcie: zwolnienie z podatku dochodowego CIT lub PIT.
W Małopolsce warto inwestować i korzystać z ulgi podatkowej w ramach Polskiej Strefy Inwestycji (PSI) – programu pomocy dla inwestorów obsługiwanego przez Krakowski Park Technologiczny.
Kto może ubiegać się o wsparcie?
O wsparcie mogą się ubiegać przedsiębiorcy, którzy chcą:
- utworzyć nowy zakład,
- zwiększyć zdolność produkcyjną swojego zakładu,
- wprowadzić nowe produkty,
- zmienić proces produkcyjny.
Jakiego typu branże mogą ubiegać się o wsparcie?
O pomoc może ubiegać się firma z szerokiego wachlarza branż. Pomoc mogą otrzymać niemal wszystkie firmy produkcyjne i logistyczne oraz niektóre usługowe. Wśród ostatnich inwestorów w PSI, znalazły się:
- branże tradycyjne (przemysł motoryzacyjny, ,środków transportu, chemiczny, sektor spożywczy. Warto zauważyć także producentów innowacyjnych łazienek, zbiorników kompozytowych, wyposażenia meblowego czy elementów drewnianych i metalowych).
- firmy z sektora usług ( informatycznych, badawczo-rozwojowych w dziedzinie nauk przyrodniczych i technicznych, rachunkowości i kontroli ksiąg, usług w zakresie księgowości (z wyłączeniem deklaracji podatkowych), badań i analiz technicznych, centrów telefonicznych, usług architektonicznych oraz inżynieryjnych).
Kto wydaje decyzję o wsparciu?
Decyzję o wsparciu na obszarze województwa małopolskiego oraz powiatu jędrzejowskiego (w woj. świętokrzyskim) – na podstawie wniosku przedsiębiorcy – wydaje Krakowski Park Technologiczny w imieniu ministra właściwego ds. gospodarki.
Jaka jest realna pomoc dla przedsiębiorstwa?
Wysokość pomocy publicznej na obszarze obsługiwanym przez KPT (zwolnienia z podatku dochodowego CIT lub PIT) wynosi:
- 35% dla dużych
- 45% dla średnich
- 55% dla małych i mikro przedsiębiorstw, poniesionych nakładów inwestycyjnych.
Np. mały przedsiębiorca inwestujący 5 mln zł na zakup gruntu, budowę zakładu i wyposażenie w potrzebne maszyny, uzyska zwolnienie z PIT lub CIT w wysokości 2 750 000 zł do wykorzystania przez 12 lub 15 lat. Podatku nie płaci tak długo, dopóki ten limit (2 750 000 zł) nie zostanie wykorzystany.
Krakowski Park Technologiczny udziela pomocy bez względu na miejsce inwestycji.
email: strefa@kpt.krakow.pl tel. +48 690 950 600 i +48 12 345 32 23
Link bezpośredni do dodatkowych informacji na temat PSI: https://www.kpt.krakow.pl/polska-strefa-inwestycji/informacje-podstawowe/
Materiały informacyjne
Prezentacje ze spotkania z przedsiębiorcami w Brzesku w październiku 2023 r.